8.marta svētkos

 

Pirmo reizi Sieviešu dienu sāka svinēt ASV — 1909. gadā Amerikas sociālistiskā partija izsludināja februāra pēdējo svētdienu par Nacionālo sieviešu dienu. To svinēja līdz 1913. gadam. 1913. gadā starptautisko sieviešu solidaritātes dienu Vācijā svinēja 12. martā, Austroungārijas zemēs, Šveicē, Nīderlandē — 9. martā, Krievijas impērijā un Francijā — 2. martā. 1914. gadā lielākajā daļā Eiropas valstu šo dienu sāka svinēt 8. martā.

Itālijā šajā dienā vīrieši dāvina sievietēm dzeltenas mimozas. Daudzās valstīs, kā Bosnija un Hercegovina, Brazīlija, Bulgārija, Horvātija, Igaunija, Lietuva, Polija, Maķedonija, Moldova, Melnkalne, Rumānija, Krievija, Serbija, Slovākija, Slovēnija pieņemts dāvināt sievietēm puķes. Sievietes bieži saņem dāvanas arī no kolēģiem. Skolās šajā dienā dāvina puķes un dāvanas skolotājām.

Līdz 2008. gadam Latvijā Starptautisko sieviešu dienu oficiāli nesvinēja ideoloģisku apsvērumu dēļ, saistot to ar PSRS okupācijas mantojumu, tomēr kopš 2008. gada tā oficiāli atzīta par atzīmējamu dienu. Tradicionāli 8. martā sievietes tiek sveiktas ar ziediem un laba vēlējumiem.

Bez svētku noskaņas neiztika arī mūsu skolā. Skolēni dāvināja puķes skolotājām, puiši- meitenēm. Skolotāji vīrieši sveica kolēģes ar jaukiem vēlējumiem un svētku kliņģeri. Bet 3.a klases skolēni, darbojoties vairākas dienas, darināja no otrreiz izmantojamām nošu lapām skaistus ziedus aprūpes centra “Brīze” seniorēm, lai arī šīm kundzēm būtu kāds prieka mirklis vairāk.

Skolēni uzzīmēja arī apsveikuma plakātu. 8.marta rītā pārsteiguma veltes tika nogādātas “Brīzē”. Skolēni paši tur nedevās, jo vēl ir vīrusu laiks, bet nākamā ciemošanās notiks Lieldienās. 3.a klase jau domā par jauniem pārsteigumiem vecajiem ļaudīm.

                                                   Skolotāja   Lolita Valaņina

Atbildēt