Salacgrīvas vidusskolas 11.klase mācību ekskursijā

Šā gada 12. decembrī Salacgrīvas vidusskolas 11.klase devās izzinošā  mācību ekskursijā uz Rīgu.
Ekskursijas mērķis bija izzināt latviešu tautas neseno vēsturi, noskatīties  teātra izrādi un apmeklēt PB Telpu, lai izmantotu izklaides iespējas, kuras nav pieejamas mūsu tuvākajā apkārtnē.

Ekskursijas sākumā apmeklējām PB Telpu – Baltijā modernāko peintbola parku, kas atrodas Rīgā, Ūnijas ielā 12. Peintbola parkā instruktori ir profesionāli peintbola spēlētāji un īsti šī sporta veida entuziasti.

Pēc tam sekoja ekskursijas nopietnā daļa. Devāmies uz Stūra māju. Stūra māja jeb čekas (PSRS Valsts drošības komitejas) ēka tautas apziņā joprojām ir Latvijas okupācijas un nebrīves simbols. Tur atrodamā izstāde “Čekas vēsture Latvijā” vēsta par to, kā Stūra mājā čekisti no 1940. līdz 1941.gadam un no 1944. līdz 1990.gadam ieslodzīja, pratināja un pirmajā okupācijas gadā arī nogalināja Latvijas pilsoņus, kurus okupācijas režīms uzskatīja par pretiniekiem. Lai uzskatāmi iepazītu vēsturi, izstaigājām pagalmu, ieslodzījuma kameras, pastaigas laukumu, pratināšanas kabinetu un citas telpas gida pavadībā un klausoties viņa stāstījumā. Ir grūti aptvert, kādas ciešanas ir bijis jāpiedzīvo tiem cilvēkiem, kuri nebija vēlami tā laika režīmam .

Pēc šīs ekskursijas devāmies uz Nacionālo teātri, kur noskatījāmies režisora Ņ. Kobeļeva iestudēto N. Gogoļa komēdiju “Revidents” divos cēlienos. “Kungi, pie mums brauks revidents!” tā sākas šī Gogoļa komēdija, kura der visiem laikiem, valstīm un politiskajām iekārtām, jo baidīties un pakļauties ir cilvēka dabā. Visvairāk uztraukušies ir ierēdņi no skolas valdes, slimnīcas, sociālās aprūpes, tiesu sistēmas un, protams, pašas pilsētas domes. Bailes pārvēršas fantasmagorijā un izaug lielākas par pašiem cilvēkiem. Pēc kritiķu domām, ne īpaši veiksmīgs iestudējums, taču skolēniem bija iespēja pēc lugas noskatīšanās aizdomāties par to, kāda ietekme ir varai un naudai, kukuļošanai, cik mēs katrs esam spēcīgi, lai nepadotos šiem kārdinājumiem, ja rastos tāda iespēja. Tā kā izrādes darbība notiek mūsdienās, tad iespēja izvērtēt to, cik daudz no tā, ko redzējām izrādē, varam vērot arī ikdienā sev apkārt un secināt, ka Gogoļa komēdija tiešām ir aktuāla visos laikos.


Šādas mācību ekskursijas veicina skolēnu izpratni par Latvijas vēstures notikumiem, māca vērtēt notikumus mūsdienās, pateicoties mākslai, šajā gadījumā – teātra izrādei.

Ekskursija tika organizēta projekta “Skolas soma” ietvarā, paldies arī Salacgrīvas vidusskolai par atbalstu transporta izdevumu segšanā.
11.klases skolēnu un klases audzinātājas S.Čiževskas vārdā

latviešu valodas skolotāja I.Balode.

Atbildēt