Lai papildinātu skolēnu zināšanas par enerģiju, 7.-9.klašu skolēni tikās ar skolas absolventu Ziedoni Tomsonu, kurš ir mūsu pilsētas galvenais enerģētiķis.
Vispirms Z. Tomsons skolēniem atgādināja par enerģijas likumiem, tās ieguves avotiem, gaismas būtību. Daži atcerējās, ka to zina jau no dabaszinību stundām.
Tad sekoja stāsts par spuldžu attīstību – kvēlspuldze, halogēnās, nātrija spuldzes, luminiscentās un LED spuldzes.
Luminiscentajās spuldzēs ir dzīvsudraba tvaiki, tās ir videi un cilvēkiem nedraudzīgas, jo dzīvsudrabs ir indīgs. Jādomā, kā spuldzes pareizi utilizēt.
LED spuldzes ir pusvadītāju gaismas diodes, kas ražotas tā, ka var otrreiz pārstrādāt, tāpēc tās jānodod ekolaukumos vai tirdzniecības vietās, kur tās pieņem.
Spuldzēm ir dažādi raksturojošie lielumi: gaismas krāsu temperatūra, krāsu atveides indekss, efektivitāte, izturība pret vides apstākļiem, darbības ilgums.
Gaismas krāsu indeksu mēra K (kelvinos), jo tas mazāks, jo gaisma siltāka un dzeltenīgāka, – tāda mums patīk telpās. Ražošanas telpās un ārā gaisma var būt arī aukstāka.
Krāsu atveides indekss parāda, kāda ir krāsa spuldzes gaismā, salīdzinot ar krāsu dienas gaismā. Tās indekss nedrīkst būt zemāks par 70.
LED spuldzes patērē vismazāk elektrības, jo tās rada apgaismojumu nevis siltumu. Šo spuldžu ilgmūžība – 50 000 stundu.
Āra spuldzēm īpaši svarīga izturība pret mitrumu un putekļiem. Ielu spuldzes aprīkotas ar lēcām, lai apgaismotu ielu, nevis radītu gaismas piesārņojumu.
Salacgrīvas pilsētā visu ielu apgaismojumā izmantotas LED spuldzes, kas jau ir devušas līdzekļu ekonomiju, tāpēc pilsētā ielu apgaismojumu šajā elektrības dārdzības laikā nesamazinās, kā arī neizslēgs nakts stundās. Pašlaik naktī nav apgaismots pilskalns, bet Zvejniekparkā ir tikai dažas ieslēgtas spuldzes. Salacgrīvā apgaismojuma spuldžu ieslēgšanās un izslēgšanās ir ieprogrammēta atbilstoši astronomiskajam laikam.
Sarunas beigās ar luksmetru izmērījām 211. kabineta apgaismojumu. Skolas klases telpas apgaismojumam jābūt 300 luksiem. 211. kabinetā apgaismojums dažās vietās bija nedaudz mazāks, bet nākotnē būs modernēkas LED, nevis luminiscējošās spuldzes.
Laimdota Pelše
Ekoskolas koordinatore