Kur nonāk sašķirotie atkritumi? To 29.04.2024. Salacgrīvas vidusskolas Ekopadomes pārstāvji devās noskaidrot Salacgrīvas eko laukumā. Mūs sagaidīja eko laukuma vadītāja Vizma Liepiņa. Viņa mums pastāstīja, kādus atkritumus pieņem eko laukumā un kādus nē.
Lielajos konteineros par brīvu var nodot pudeles, burkas, makulatūru, kurā nav folija, un metāla priekšmetus. Visiem šiem materiāliem jābūt tīriem, jo tad ir viegli tos sašķirot.
Var nodot dažādus plastmasas izstrādājumus, bet nevar nodot trauciņus, kuros bijuši iepakoti dažādi pārtikas produkti, piemēram: krējums, jogurts, gaļa, siers. Plastmasas iepirkuma maisiņus, ko var nopirkt veikalā, gan drīkst nodot.
Katrs cilvēks bez maksas var nodot četras vieglo mašīnu riepas gadā. Bez maksas var nodot arī neizjauktas elektroierīces. Jaunums eko laukumā ir tas, ka tajā tagad var nodot koka izstrādājumus, plastmasas mēbeles, putuplastu un polimerija traukus. Bez maksas īpašā konteinerā var nodot vēl nēsāšanai derīgus apavus (izņemot gumijas apavus) un lietošanai derīgu apģērbu ar nelieliem defektiem.
Ja vēlies rīkoties ekonomiski, tad mēbeles un būvgružus atvest pašiem ar savu transportu būs lētāk nekā izsaukt speciālu ZAAO (Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija) transportu. Specializētā transporta pakalpojums var izmaksāt 40-78 EUR.
Eko laukumā atrodas arī bioloģisko atkritumu konteiners. To gan šeit vēl neviens nav izmantojis, jo iedzīvotāji paši veido komposta kaudzes pie savām dzīvesvietām. Laukumā var nopirkt lielos atkritumu maisus un mazos bioloģiskos maisus. Dažreiz eko laukumā ierodas cilvēki, kuri citu nodotās lietas vai to detaļas izmanto savām vajadzībām (remontam, iepakojumiem un savai ikdienai). Tā ir iespēja lietas un detaļas izmantot otrreiz. Lai mums visiem izdodas savā ikdienā dzīvot zaļāk!
Enija Šlekone
Salacgrīvas vidusskolas Ekopadomes korespondente