Šī gada 27. janvārī Ekopadomes pārstāvji apmeklēja vietējo uzņēmumu SIA “Kubikmetrs”. Ekskursiju vadīja uzņēmuma īpašnieks Armands Upītis, kurš ir vietējais salacgrīvietis.
Sākumā mūs iepazīstināja ar meža nozari Latvijā, īpaši uzsvēra Latvijas valsts mežu nozīmi mežsaimniecībā un kokmateriālu pārstrādi. Arī SIA “Kubikmetrs” pārsvarā sadarbojas ar Latvijas valsts mežiem.
Uzņēmums SIA “Kubikmetrs” pārstrādā lapu kokus – apsi, melnalksni un mazliet liepu. Ražo iepakojuma, saunu materiālus un enerģētisko šķeldu. Gatavā produkcija tiek vesta uz Somiju, Sauda Arābiju, Islandi, Fēru salām, Apvienoto Karalisti, Izraēlu, Franciju un nedaudz uz Vāciju. Skaidas, kas rodas pārstrādes procesā, tiek izmantotas kā kurināmais uzņēmumā, lai nodrošinātu siltumu un izžāvētu materiālus. Atgriezumus izmanto šķeldas ražošanā. Saunas materiālu ved uz Igauniju apdedzināt (200 °C), lai koksnē nebūtu nekādas organiskās būtnes un kļūtu izturīgāks, jo tādas ir prasības sadarbības partneriem. Dēļiem jābūt augstākās kvalitātes un bez zariem. Tos pārdod arī veikalos “Depo” Latvijā un Lietuvā. Uzņēmumā koksni cenšas izmantot pēc iespējas lietderīgāk un ilgtspējīgāk.
Uzņēmumā strādā 70 darbinieki, kas ir vietējie iedzīvotāji. Uzņēmumam ir FSC un tehniskās apstrādes sertifikāts.
Ekopadomes pārstāvjiem bija iespēja redzēt baļķu apstrādes procesu. Baļķus zāģē ar augstākās kvalitātes tērauda lentu, kura slīd ar ātrumu 40 m/s. Darbinieks sadala dēļus atbilstoši kvalitātei un tālāk tie tiek žāvēti kamerās, kurās ir 60 °C temperatūra. No baļķu serdēm saražo 1000 m3 mēnesī palešu dēļus.
Covid laiks biznesu ietekmēja pozitīvi, jo cilvēki vairāk pievērsās savas dzīves vietas labiekārtošanai un uzlabošanai. Negatīvi ietekmē Krievijas – Ukrainas karš un arī ziemas neesamība, jo nevar no meža izvest baļķus.
Uz skolēnu jautājumu: “Kas ir nepieciešams, lai sāktu savu biznesu?”, vadītājs saka, ka nepieciešama izglītība, jāzina valodas un vajadzīgs sākuma kapitāls. Nedrīkst pieļaut lielākās kļūdas, ņemt neapdomātus kredītus un par pirmo iegūto kapitālu sākt celt māju un nopirkt dārgāko auto. Jāatceras, ka šādā biznesā darbs nesākas plkst. 8.00 un nebeidzas plkst. 17.00. Nepieciešama arī komanda, kurai var uzticēties.
Ko tad skolēni domā par šo ekskursiju?
“Man šī ekskursija ļoti patika, jo tā bija gan izglītojoša, gan interesanta. Īpašnieks bija ļoti jauks. Es uzzināju, ka pirtis tikai taisa no lapu kokiem un valsts, kas visvairāk iepērk materiālu ir Somija.” (Timo Ēltamms, 9.a)
“Man visvairāk patika redzēt kā notiek viss ražošanas process. Uzzināju, kur saražoto produkciju lieto un kas visvairāk pērk.” (Enija Šlekone 6.b)
”Kubikmetrā” man patika ekskursijas ievads, kur tika pastāstīts par par mežiem, to skaitlisko apjomu, cik daudz tos izmanto, kur gatavos materiālus sūta un kur izmanto. Interesanti, ka saunās šos materiālus visvairāk izmanto tieši somi. Vēl man patika noliktavā, kur uzzināju, ka šos kokmateriālus sūta uz visiem “Depo” veikaliem. Darbinieki uzsvēra, ka labāk ir mācīties.” (Jasmīne Majore, 11.d)
“Mani ļoti ieinteresēja šī ekskursija. Likās, ka Salacgrīvas “Kubikmetrs” ir mazs uzņēmums, bet īstenībā sadarbojas ar daudzām valstīm un produkcija tiek pārdota arī Latvijā veikalos “Depo”. Uzzināju, kādi mehānismi ir uzņēmumā, cik daudz darbinieku. Iepazinu īpašnieka stāstu. Paldies par laipno uzņemšanu!” (Markuss Lejnieks, 9.a)
“Man “Kubikmetrā” patika tas, ka mums parādīja kā apstrādā kokmateriālus, un arī to, kā viņus sašķiro pēc kvalitātes. Bija interesants īpašnieka stāstījums par to kā tiek ražota produkcija un ar kādām valstīm sadarbojas. Laba atziņa, ko ieguvu – labāk ir mācīties nekā strādāt.” (Marta Megija Lielkalne, 11.d)
Paldies uzņēmuma “Kubikmetrs” īpašniekam Armandam Upītim par ļoti izglītojošo un interesanto ekskursiju.
Paldies skolas direktorei Sanitai Straubergai par transporta nodrošināšanu.
Iespaidus pierakstīja: Līga Tauriņa (Ekoskolas koordinatore) un Laimdota Pelše (koordinatora palīgs)
Foto: Dagnija Kuka, 11.v