Angļu valodas skolotāju izbraukums

No Kentervilas spoka līdz Amerikai

ASV
Nosaukums jau visu pasaka priekšā, kur mēs, Salacgrīvas novada angļu valodas skolotāji, devāmies nedēļas pašā sākumā. „Kentervilas spoka” mākslinieki nāk no Amerikas. (Tā ir amerikāņu teātra trupa The American Drama Group Europe, kas viesojas Latvijā jau vairākus gadus, bet savas izrādes rāda daudzās valstīs – Vācijā, Šveicē, Čehijā, Itālijā u.c.). Uzvedumu skatījāmies Maskavas namā pilnā zālē. Lielāko daļu vietu aizņēma skolēni no dažādām skolām. Spriežot pēc ovācijām, visiem ļoti patika. Arī mums. Aktieru meistarīgā spēle „angļu mēlē”, pietiekama deva humora, ērtie krēsli un atmosfēra kopumā radīja patīkamu gaisotni. Izrādes sākumā viens no aktieriem paziņoja, ka četru mākslinieku vietā, būšot trīs, tā ka, lai skatītāji piedod špikeru lapas aktieru rokās. Ziniet, manuprāt, bija ļoti interesanti skatīties, kā mākslinieki meistarīgi tiek galā ar šo situāciju un ieskatās lapās tik pāris reižu, netraucējot izrādes gaitai. Skaļās, dziedošās balsis, atbrīvotība viņu kustībās, ļāva izbaudīt visu uzvedumu. Jāpiemin, ka publika arī tika iesaistīta un jā, arī apšļakstīta ar ūdens pistoli. Kas gan var sagādāt vairāk prieka skolniekiem? (Nākamgad noteikti aicināsim savus audzēkņus uz jauno trupas izrādi).
Tālāk mēs devāmies uz Amerikas vēstniecību. Pēc neilgiem meklējumiem uzzinājām, kur atrodas Samnera Velsa iela, kura mūsu šoferīša kartē nebija atrodama, jo kā iela ir parādījusies visai nesen. (S.Velss, kura vārdā nosauktajā ielā atrodas vēstniecība bija ASV valdības ierēdnis un Ārlietu dienesta diplomāts, kuram bija nozīmīga loma prezidenta Franklina Rūzvelta valdībā, strādājot par valsts sekretāra vietnieku no 1937 līdz 1943. gadam) Vēstniecības ir 6 ēku komplekss atklāts 2011.gadā ( kopējā platība: 4 ha ,ēku kopēja platība: 8,346 m2, aprīkoto darba vietu skaits: 101) .
Pati ēka kādam varētu šķist vienkārša nepretendējot uz arhitektūras balvu, taču, manuprāt, savā vienkāršībā – majestātiska, auksta un cēla. Uz šī vienkāršības fona ļoti labi šai ēkai piestāv mākslas darbi, par kuriem mums bija atsevišķa ekskursija. Tomēr vispirms viesmīlīgā apmaiņas programmu asistente Ingrīda Bodniece un Metjū Tompsons, ASV Kultūras atašejs izstāstīja mums par pašu vēstniecību, apmaiņas programmām, sadarbības iespējām gan skolniekiem, gan skolotājiem. Ir dažādas programmas, kurās būtu vērts iesaistīties. Vēstniecības darbiniekus var aicināt arī ciemos uz skolām. Pēc vērtīgās informācijas noklausīšanās, apskatījāmies mākslas darbus Kultūras speciālistes Laumas Brūveles vadībā. Tie tiek izvēlēti īpašā “ Māksla vēstniecībās” programmā jau kopš 1963.gada, tagad, jau vairāk kā 200 izstāžu vietās, šī programma kalpo kā kurators gan pagaidu, gan pastāvīgajām izstādēm reprezentācijas telpās visās ASV vēstniecībās, to piebūvēs, konsulātos un vēstnieku rezidencēs visā pasaulē, pasūtot un atlasot mūsdienu mākslu no ASV un uzņēmējvalstīm. Rīgas kolekcijā ietilpst daudzi starptautiskajā mākslas pasaulē pazīstami vārdi un dažiem no tiem ir saknes arī Latvijā: Vija Celmiņa, Mihails Barišņikovs, Filips Halsmans un citi. (Visu ASV vēstniecības Rīgā izstādītos mākslas darbus, kopā ar mākslinieku biogrāfijām, var aplūkot: http://art.state.gov/) Mēs tikām nobildētas pie „sajūtu sienas”. Pats Zanes Bērziņas mākslas darbs saucas „Pieskaries man” . Turot ilgāk plaukstu, uz darba paliek tās nospiedums, kas pēc brīža izzūd. Šis nu ir tas izņēmuma gadījums, kad mākslas darbam var pieskarties. Sajūsmu radīja Gundegas Strautmanes darbi veidoti no diegiem un kniepadatām. Izrādījās tie veido reliģisku tekstu Braila rakstā, viens, kurš mūs “ uzrunāja” visvairāk, izrādījās ir Tēvreizes atspoguļojums. Iespaidīgi. Māras Skujenieces darbs toties sasaucas ar ārā redzamo bērzu birzi, kolekcijā ir arī pagājušā gada Purvīša balvas laureāta Andra Eglīša darbi , visus nemaz nevar nosaukt. Pārējos Jums jāapskata pašiem, aizbraucot ekskursijā uz vēstniecību (tikai laikus jāsaskaņo apmeklējums un jāiziet nopietna kontrole, lai tiktu šai “ cietoksnī “ iekšā).
Brauciens patiesi bija izdevies. Ieguvām daudz vērtīgas informācijas sev, savai dvēselei, savai skolai!

Laura Ende, Salacgrīvas vidusskolas angļu valodas skolotāja