Sākumskola svin Miķeļdienu

20160929_142314(0)
Miķeļi jeb, kā tie vēl tiek saukti, Miķeļdiena ir latviešu rudens saulgrieži, kas, balstoties uz senču kalendāru, tika svinēti laikā ap 21. – 23. septembri, proti, laikā, kad dienas ilgums bija astronomiski vienāds ar nakts ilgumu. Senatnē Miķeļi tika svinēti trīs dienu garumā, katrā dienā veicot noteiktas, rituālas darbības. Mūsdienās Miķeļi nemainīgi tiek svinēti tikai vienu dienu – 29. septembrī. Arī mūsu skolā tā jau ir tradīcija, ka 29.septembrī sākumskola atzīmē rudens saulgriežus. Un ne tikai. Ar šo dienu jau vairākus gadus mēs uzsākam Putringu-putras mēnesi, jo ārā uz dzīvas uguns divos lielos katlos tiek vārīta garda putra.
Ar mums kopā vienmēr ir folkloriste Zenta Mennika, kura iekur rituāla ugunskuru. Tā notika arī šoreiz. Kopā ar folkloras grupas skolēniem tika dziedātas uguns rituāla dziesmas.
20160929_122829
20160929_124739
Katra klase bija sagatavojusi nelielu Miķeļdienas priekšnesumu. 1.a klase, skandinot tautasdziesmas, sita līdzi pašgatavotas mazas bungas. 1.b klase parādīja, kā var mērīties spēkiem ar nūjas palīdzību. Bez tam, abām pirmajām klasēm bija fantastiskas Miķeļu cepures. Paldies vecākiem! 2.a klase teatrāli parādīja latviešu tautasdziesmu “Sijā auzas, tautu meita…”. 2. b klase skaitīja tautasdziesmas un ar rokām parādīja jumīti, arī 2.c klase bija sagatavojusi latviešu tautasdziesmas par Miķeļdienas tradīcijām, rituāliem, bet galvā skolēniem bija skaisti rudens vainagi. 3.a klase uzaicināja visus kopā dziedāt par kartupeli. Nelielu Miķeļdienas teatrālu kompozīciju bija sagatavojusi 3.b klase, 4.a klase visiem uzdeva mīklas, bet 4.b klase parādīja, kā Miķeļdienā var izkustināt visu savu ķermeni, komandai pārvietojot gan pa gaisu, gan starp kājām kādu no dārzeņiem. Visiem bija jautri.
20160929_131933
20160929_130021
20160929_131955
Neizpalika vārda dienas gaviļnieku sumināšana. Un tad jau skanēja mūsu putras dziesma, un visi varēja stāties rindā pie lielajiem putras katliem. Paldies Zentiņai (tā mīļi dēvējam folkloristi Zentu Cielavu) un skolas saimniecības vadītājai Tatjanai Kondratjukai par gardo putru! Katli ātri iztukšojās, bet daudzi gribētu vēl ēst un ēst. Par to liels prieks. Tas nozīmē, ka skolēni vēlas ēst veselīgi un putras būtu jāiekļauj skolēnu ikdienas uzturā biežāk arī ģimenēs. Uztura speciālisti atzīst, ka aptuveni pusei no uztura ir jāveido graudaugu produktiem. Lai veicinātu skolēnu zināšanas par graudaugu lomu uzturā, tiek rīkots projekts Putras programma skolās. Tās ietvaros soli pa solim 1. – 4. klašu skolēniem un 5. – 8. klašu skolēniem ir iespēja uzzināt, kāpēc ir svarīgi ēst putras un kāpēc putras ēd sportisti, mūziķi, aktieri un citi. Putras programma Latvijas skolās notiek Starptautiskās Putras dienas un Putras mēneša ietvaros. Salacgrīvas vidusskola ir uzsākusi Putras mēneša aktivitātes ar Miķeļiem. Šogad uzsākam arī Ekoskolas programmu. Izvēlējāmies tēmu “Veselīgs dzīvesveids”. Putra ir viens no veselīga dzīvesveida nosacījumiem. Šajā dienā visi bija gan izkustējušies, gan papildinājuši zināšanas par latviskām tradīcijām, gan apguvuši pa kādai jaunai prasmei, gan stiprinājuši sadarbības prasmes. Šī ir tā daudzinātā uz kompetencēm balstītā izglītība- spēja izmantot zināšanas, prasmes un paust attieksmi, risinot problēmas mainīgās reālās dzīves situācijās, spēja adekvāti lietot mācīšanās rezultātu noteiktā kontekstā. Atšķirībā no prasmes, kompetence ir kompleksa, tā ietver: zināšanas, prasmes, attieksmes. Paldies visu 1.-4. klašu audzinātājām par radošumu!

Skolotāja Lolita Valaņina