Salacgrīvas vidusskolas 2020./2021. mācību gada Ekoskolu programmas tēma bija “Bioloģiskā daudzveidība”. Skola piedalās arī Baltijas Jūras projektā, kura programmas “Ķērpji” un “Fenoloģiskie novērojumi” aicina skolēnus vērot un pētīt dabu.
Šoreiz gribētos iepazīstināt ar 9.a klases skolēnu Dāvi Birzgali, kura vaļasprieks ir fotografēšana, filmēšana, protams, dators, kā visiem jauniešiem, bet kurš prot savus hobijus izmantot lietderīgi.
Baltijas jūras projektā piedāvāja nodarbības filmas veidošanā par vides tematiku. Dāvis uzņēma filmu par Randu pļavām, pievienoja tekstu un mūziku. Viņa uzņemto filmu atzina par labāko, un to var apskatīt Valsts izglītības satura centra mājas lapā.
Igaunijas Tartu universitātes pētnieki izsludināja konkursu “Bioblitz” par ķērpju pētīšanu no 8. februāra līdz 7. martam. Dalībnieki savā mobilajā telefonā ielādēja aplikāciju, fotografēja ķērpjus un nosūtīja attēlus. Paši dalībnieki varēja noteikt ķērpjus pēc attēliem, bet ķērpju sugas precizēja projektā iesaistītie zinātnieki.
Šajā konkursā piedalījās 103 dalībnieki no Lietuvas, Igaunijas, Latvijas, Polijas, Vācijas, Dānijas, Zviedrijas, Somijas un Krievijas.
Skolēni no valstīm ap Baltijas jūru atrada 65 ķērpju sugas, veicot 1333 novērojumus. Dāvis Birzgalis bija labākais novērotājs, jo Salacgrīvas apkārtnē atrada 46 sugas, veicot 361 novērojumu. Ķērpjus noteikt ir ļoti grūti, bet Dāvim izdevās pavisam noteikt 28 sugas.
Martā Ekoskolā bija Ūdens un Meža diena un atkal Dāvis iesūtīja interesantus foto par ūdeņiem, mežiem un kokiem, ko varēja ievietot Ekoskolas vides dienu tēmturī.
Katru gadu, tuvojoties pavasarim, Baltijas jūras projektā sākas fenoloģiskie novērojumi, kurus Salacgrīvas vidusskolā parasti veic sākumskolas skolēni, vērojot 20 dzīvās dabas pārstāvjus (kad zied augi, atlido putni, dzied pirmo reizi). Igaunijas pārstāvis ir šīs programmas koordinators un aicināja arī vidusskolēnus no 1. marta līdz 1.jūnijam veikt novērojumus, jo izmaiņas augu un dzīvnieku valstī ir saistītas ar klimata pārmaiņām. Piedāvāja pētīt 24 dzīvās dabas pārstāvjus. Aicinājumam atsaucās Lietuvas, Latvijas, Igaunijas, Polijas un Somijas skolēni. Latvieši bija 4, to skaitā arī Dāvis Birzgalis.
Jaunietis dzīvo skaistā vietā pie Randu pļavām, turpat skalojas Rīgas jūra līča ūdeņi, ir kāpu mežs, sakopta un labiekārtota mājas apkārtne. Tad var redzēt gan baltos stārķus un balto cielaviņu, gludeno čūsku, mēslu vaboli, dzirdēt dzeguzi un varžu kori, redzēt ziedam ne tikai sniegpulkstenītes, bet arī lazdas sievišķo ziedu, zaķskābenes un kārklus.
Arī Vides risinājumu institūts sadarbībā ar Vides izglītības fondu aicināja pieteikties zālāju izpētes kampaņai “Dzīvā augsne”. Šis pētījums ir daļa no lielāka pētījuma – GrassLIFE, kas veltīts dabisko pļavu atjaunošanai.
Skolēnu uzdevums bija ierakt augsnē atbilstošo ar noteikumiem divās vietās zaļās un sarkanās tējas maisiņus un pēc mēneša tos izrakt un novērtēt, kā tēja tajos sadalījusies, augsnes dzīvo organismu ietekmē. Jo bagātāka augsne, jo tējas maisiņa saturs vairāk sadalījies. Šādās vietās augu valsts ir bagātāka. Izmantojot mobilajā telefonā ielādēto lietotni, Dāvis savus pētījumus sūtīja Vides risinājumu institūta pētniekam, kurš vadīja skolēnu pētījumus. Man kā skolotājai nebija nekādu problēmu, jo visi darbi bija izdarīti laikā un akurāti. Tāpēc Zaļā karoga piešķiršanas pasākumā skola Dāvim uzdāvināja svečturi ar skolas logo.
Jā, šis ir stāsts par to, cik daudz var paveikt viens cilvēks, ja grib darīt. Un tas ir arī stāsts par to, ko darīt, ja mācies attālināti, kad nekur nevar doties. Ejot dabā un pētot, ikviens var sev nodrošināt fiziskās aktivitātes gan sporta stundām, gan veselības stiprināšanai, kā arī viedierīces tiek izmantotas lietderīgi. Darbošanās projektos ļauj ieraudzīt un novērtēt skaisto savā apkārtnē, pārbaudīt savas spējas, salīdzināt savu un citu veikumu, saņemt novērtējumu.
Dāvja darbošanos atbalsta ģimene, it īpaši mamma, kas arī pati ir aizrautīga fotogrāfe un tehnoloģiju lietotāja. Jaunietim ir ļoti svarīgi, ka var saņemt atbalstu ģimenē, ka blakus ir savs cilvēks, kas mudina darboties un nepadoties, kad gribas nolaist rokas!
Paldies Dāvim Birzgalim par paveikto! Lai viņam arī turpmāk ir interese par visu dzīvo visapkārt un vēlme darboties!
Laimdota Pelše
Salacgrīvas vidusskolas skolotāja