Baltijas jūras projekta vasaras skolā

Pieci  Salacgrīvas vidusskolas jaunieši – Nellija Zvejniece, Ance Kalniņa, Meisija Sproģe, Mikus Rodrigo Viļķins un Arvīds  Gertners  kopā ar skolotāju Daci Kašu piedalījās “BSP vasaras skola 2019” seminārā Rūjienā.

Semināra “BSP vasaras skola 2019” (BSP – Baltic Sea Project – Baltijas jūras projekts) mērķis ir izglītot pedagogus un skolēnus, lai veicinātu viņu attieksmju un ieradumu veidošanos ilgtspējīgai dzīvei un darbam kā arī aktīvu iesaistīšanos ilgtspējīgas sabiedrības, dabas un kultūrvides veidošanā, iepazīt Rūjienas vidusskolas pieredzi mācību ekspedīciju izmantošanā mācību procesā.

“BSP vasaras skola 2019” norisinājās no 26.-28.jūnijam. Šo trīs dienu laikā mums bija iespēja piedalīties dažādos kopīgos piedzīvojumos, iepazīstot Rūjienu kopā ar Rūjienas, Vecpiebalgas, Liepupes, Babītes, Valmieras, Ogres jauniešiem. Pirmajā dienā jauniešus sagaidīja daudz piedzīvojumu, piemēram, iepazīšanās spēle “Rūjiena vakar, šodien un rīt”. Katrai komandai tika iedalīts planšetdators, kurā pēc izveidotās programmas norādījumiem bija jāatrod noteiktas vietas Rūjienā, jāatrisina dotie uzdevumi un pilsētas karte Jaunieši komandās kopā ar skolotājām devās iepazīt Rūjienu.

Pēc iepazīšanās spēles visi jaunieši un skolotāji izbaudīja Rūjienas “MiniMelts” saldējumu (tas ir saldējums mini bumbiņās), jaunieši un skolotāji atzina, ka “MiniMelts” saldējums ir patiešām ļoti gards. Pēc gardā saldējuma degustācijas sekoja viena no interesantākajām nodarbībām – fotodarbnīca. Kopā ar Inesi Kalniņu ikvienam bija iespēja izveidot un izprast fotogrāfiju. Jauniešiem bija dots uzdevums izveidot pašiem savu fotogrāfiju, izmantojot programmu Snapseed, par kuru vairāk pastāstīja nodarbības vadītāja. Katrai fotogrāfijai bija jāpievieno I.Ziedoņa dzejas rindas vai citāts. Visas izveidotās fotogrāfijas atklāja savu šarmu un pievienotā Imanta Ziedoņa dzeja un atziņas palīdzēja izjust patieso fotogrāfijas izveidošanas mērķi.

Jauniešu atzītākā aktivitāte šo 3 dienu laikā bija nakts ekspedīcija “Kājām gaisā”, kuru vadīja Viesturs Vintulis. Nakts ekspedīcijas mērķis bija nedaudz uzzināt par sikspārņiem un novērot tos. Ekspedīcijas sākumā plkst. 22:00 visus ar autobusu  aizveda uz Endzeles muižu, kurā jau iepriekš bija novēroti sikspārņi. Ar speciālas ierīces palīdzību bija iespēja sadzirdēt sikspārņus un vadoties pēc skaņas arī tos ieraudzīt. Sikspārņu novērošanas beigās visi nonāca pie secinājuma, ka sikspārņi ir ļoti ātri, lidojoši zīdītāji. Kopīgi tika saskatīti 22 sikspārņi.

Katru rītu varēja piedalīties rīta vingrošanā vai doties kopīgā skrējienā. Nākamajā dienā viena no aktivitātēm bija ekspedīcija “Kas dzīvo Rūjas upē?”, kuru vadīja Līga Āboltiņa-Žīgure. Jaunieši komandās devās katrs uz savu norādīto Rūjas upes novērošanas vietu, kurā ar dažādu rīku palīdzību bija jāsavāc ūdensaugi un ūdens dzīvnieki, jāaizpilda protokols ar kura palīdzību beigās savāktie ūdensaugi un ūdens dzīvnieki bija jāizpēta un pēc tiem jānosaka vai Rūjas upes ūdens kvalitāte ir laba vai slikta. Pēc visu jauniešu veiktajiem pētījumiem upes ūdens kvalitāte bija laba. Protams, gadījās jauniešiem samirkt un no stāvajiem, mālainajiem  upes krastiem nokrist un gandrīz ievelties ūdenī. Pēc jautrās un izzinošās Rūjas upes pētīšanas un grupu prezentēšanas sekoja ekskursija uz Ķoņu dzirnavām, kur mūs sagaidīja aizrautīgs stāstījums no darbinieces, kura  tur ir strādājusi gandrīz 30 gadus. Lielākā daļa, izdzirdot vārdu dzirnavas , iedomājās lielās dzirnavas ar spārniem, bet Ķoņu dzirnavas ir izveidotas iekšā ēkā, zem kuras ir apslēpti visi mehānismi, lai dzirnavas darbotos. Šajā ēkā arī tiek vērpta vilna. Gide pastāstīja par tās tapšanu un parādīja visas ierīces ar kuru palīdzību top dzija. Visvairāk aizrāva dzijas veidošanas iekārtu iedarbināšana, jo tad patiesi varēja ieraudzīt un sadzirdēt to kā patiesībā vilna top un cik skaļas ir iekārtas.

Ekskursijas beigās visi panašķējās ar gardu tēju, rabarberu plātsmaizi un maizītēm. Braucot prom no dzirnavām, devāmies uz  robežu starp Rūjienu un Igauniju, kurā atrodas ļoti skaista skulptūra, kura veltīta Baltijas ceļam.

Nonākot atpakaļ skolā, jauniešus un skolotājus sagaidīja aizraujošas saliedēšanās aktivitātes, kuras vadīja Monta Brīnuma. Katras jaunas aktivitātes sākumā tika izveidotas jaunas komandas.  Aktivitātes radīja lielu prieku, spēju iepazīties tuvāk un ļoti aizrāva jauniešus.

Vasaras skolas noslēdzošajā dienā katra skola veidoja prezentāciju, kuru izveidošanā palīdzēja Ilga Penka. Toties skolotājiem tika dota iespēja piedalīties skolotāju metodiskajā darbnīcā, kuru vadīja Liene Zeile, BSP Latvijas koordinatore.

Salacgrīvas jauniešiem šī iegūtā pieredze noteikti noderēs,  semināra laikā  iegūti arī jauni draugi, un patiesi labi pavadītas trīs  dienas.

Iespaidos par vasaras skolu dalījās

Ance Kalniņa

Atbildēt