Septembris Ekoskolām ir īpašs mēnesis, jo saņemam novērtējumu par paveikto un jaunus uzdevumus nākamajam darba cēlienam.
Līdz 7. septembrim 9.a klases skolēni gatavoja video par savu skolu, vietu, kur tā atrodas un darbiem, ko veicam ikdienā, ievērojot zaļo dzīvesveidu.
Ekoskolā jaunieši darbojas brīvprātīgi, no katras klases divi vai vairāki pārstāvji, jo tā vislabāk aktuālo informāciju nodot klases biedriem.
Ekopadomes locekļi darbojas dažādās grupās: fotogrāfi, mākslinieki, protokolisti, noformētāji, korespondenti, pasākumu vadītāji un organizētāji. Skolēnu pārstāvis ir ekopadomes prezidents, kuram ir arī savs vietnieks. Jauniešiem jāprot vadīt sēdes, uzstāties, bet, veidojot vides kodeksu, jāprot pat sacerēt dzeju. Skolēni darbojas paši, skolotājs ir konsultants, idejas un plāni apspriesti demokrātiski, vienojoties par galīgo lēmumu. Šīs prasmes skolēniem noderēs tālāk studiju gaitās un darbā. Kopīgajos pasākumos (ekskursijās, pārgājienos) varam daudz diskutēt par dabas tēmām, darboties praktiski, jo visi esam vairāk vai mazāk vienādi domājoši.
Kādi tad ir mūsu mazie veikumi Salacgrīvas vidusskolā?
Esam iemācījušies taupīt ēdienu, nav sašutuma, ka kafejnīcā nevar nopirkt neveselīgus našķus. Izmantojam ūdens pudeles vai krūzes un līdzpaņemto ēdienu liekam pusdienu kārbiņās. Vācam baterijas, makulatūru, katrā klasē izmantotos papīrus liekam speciālās kastēs. Izmantojam velosipēdus, tiesa, tie ne visi atbilst drošībai. Cenšamies skolas vidi un apkārtni uzturēt tīru un kārtīgu. Iesaistāmies, atbilstoši spējām, dažādos ar vidi saistītos pasākumos, konkursos, projektos.
Ekoskolu tēmas: Pārtika, Enerģija, Transports, Atkritumi, Ūdens, Gaiss, Veselīgs dzīves veids, Skolas vide, apkārtne un Mežs, Klimata pārmaiņas saistītas ar jauno kompetenču pieeju izglītībā gan dabaszinātņu, gan sociālās, veselības, mākslas un valodu jomas priekšmetos. Lasot tekstus, diskutējot, veidojot prezentācijas, rakstot esejas, projektu darbus un referātus, jaunieši labāk izprot šos jautājumus gan savas personīgās dzīves, gan skolas, arī valsts un pasaules kontekstā.
21. gs. būtiski ne tikai zināt, bet arī prast pielietot iegūto informāciju, apzināties, ko ikviens var darīt šobrīd un kas būs jādara nākotnē. Šodienas ekonomiskās un vides problēmas ļoti spilgti parāda to, ka mēs visi esam savstarpēji cieši saistīti, kā protam izvēlēties sadarbības partnerus, kā samērot vēlmi pēc komfortablas dzīves ar pieaugošajām ekonomiskajām, humānajām un vides problēmām.
13. septembrī Salacgrīvas vidusskolas ekopadomes pārstāvji Adrians Ginters un Tīna Keita Paegle Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē piedalījās apbalvošanas ceremonijā, skolai 5. reizi saņemot Zaļo karogu. Kā atzina Adrians un Tīna, pasākums bija interesants, atraktīvs. Klātesošos sveica Ekoskolu vadītājs Daniels Trukšāns, bet pasākumu vadīja Kozmens. Skolēniem patika, ka apbalvošanas ceremonijas laikā bija improvizācijas teātra miniizrādes par aktuālām vides tēmām.
Paldies skolotājai Lolitai Valaņinai par šīs programmas uzsākšanu mūsu skolā!
Šī gada jaunais Rīcību dienu sauklis “Mazi darbi – liela ietekme! “
Lai mums visiem izdotos viss iecerētais!