No 7. līdz 12. novembrim Salacgrīvas vidusskolas skolēni iesaistījās Ekoskolu Globālās Rīcības dienās ar dažādām aktivitātēm, lai pievērstu skolēnu un apkārtējās sabiedrības uzmanību globālām problēmām. Izvēlētā tēma bija “Par tīru Baltijas jūras piekraksti”, jo Salacgrīvas novads, Salacgrīvas vidusskola atrodas jūras krastā, tāpēc šis jautājums ir ļoti aktuāls.
Skolēnu brīvlaikā daļa 3.a klases skolēnu apmeklēja DIC “Ziemeļvidzeme”, kur skolēniem bija nodarbība par klimata izmaiņām, par ledāju kušanu, kā tā ietekmē ekosistēmu, kādi ir ledāju kušanas iemesli. Bet pats galvenais, ko cilvēki var darīt, lai tas nenotiktu, kā saglabāt, kā prasmīgāk un apdomīgāk izmantot dabas resursus. Skolēni savu darbošanos pēc tam varēja vērot RE TV. 3.-4.klašu skolēniem kopā ar DIC “Ziemeļvidzeme” vadītāju Intu Somu bija nodarbība par norisēm dabā visos četros gadalaikos, skolēni iepazinās ar piktogrammām, kuras var ieraudzīt dažādos dabas objektos, mācījās tās atpazīt un to nozīmi. 7. novembra klases stundas tēma no 1. līdz 12. klasei bija “Baltijas jūra sākas Tavā mājā”. Skolēni diskutēja, skatījās videofilmas, gatavoja plakātus par to, ko mēs katrs varam darīt Baltijas jūras un tās piekrastes ekosistēmas saglabāšanā. Vizuālās mākslas stundās skolēni zīmēja, aplicēja, veidoja kolāžas “Baltijas jūras piekraste pēc 5,10…gadiem”. Pēc jūras piekrastes apmeklējuma, mazie 1.b klases skolēni teica, ka viņi vēlas saglabāt Salacgrīvas piekrasti tādu, kāda tā ir tagad- tīra, neizpostīta, sakopta. Ir izveidoti jauni celiņi, soliņi. Atliek tikai pašiem būt apdomīgiem, izturēties pret apkārtni, pret cilvēku radīto saudzīgi. Redzēto un savas izteiktās vēlmes viņi parādīja kolektīvā darbā. Radošie darbi un plakāti ir apskatāmi skolas gaiteņos. Daļa vidusskolas skolēnu devās uz tikšanos pie Salacgrīvas ostas pārvaldnieka, lai iztaujātu par ostā ienākušo kuģu ietekmi uz vidi.
Skolēni piedalījās arī pasākumā JIC “Bāka”. Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) sadarbībā ar partneriem reģionos piedāvā filmu mēnesi domātājiem ”Ko sēsi, to pļausi”. Pasākumu varēja apmeklēt ikviens interesents, kuram nav vienaldzīga attieksme pret apkārtējā vidē notiekošo. Nodarbības ietvaros bija iespēja noskatīties dokumentālo filmu ”Cilvēks bez ietekmes”. Filma nevienu neatstāja vienaldzīgu. Vienu gadu rakstnieks un vides aizstāvis Kolins Bevans ar savu ģimeni veica eksperimentu – dzīvot Ņujorkas centrā, neatstājot ietekmi uz vidi. Filmas beigās mēs apspriedām galveno jautājumu – vai indivīds var ko mainīt? Secinājām, ka indivīds var rosināt citus un pierādīt, ka viņa ideja ir iespējama, bet līdz galam izmainīt nevar. Viens cilvēks var likt aizdomāties citiem, bet ne vienmēr cilvēki uztvers to nopietni.
Rīcību dienu laikā skolā notika arī Mārtiņdienas tirgus, kurā varēja iegādāties gan mājās spiestas sulas, gatavotus našķus, pašgatavotas rotiņas, apsveikuma kartiņas un citas interesantas, pašu rokām gatavotas lietas.
Rīcību nedēļas noslēgumā skolēni piedalījās Vidzemes 7.Patriotiskās dzejas festivālā “Latvji, brauciet jūriņā!”, kurā ik pa brīdim kāds no viesiem aizskāra tēmu par Baltijas jūras aizsargāšanu, par tās bagātību saglabāšanu. Bet 7.klases skolniece Diāna Zmičerevska piedalījās Rīcību dienu noslēguma pasākumā Rīgā –JVR programmas atklāšanas nodarbībā.
Par skolā notiekošajām Ekoskolu Rīcības dienām tika informēti visu audzēkņu vecāki, kuriem tika nosūtīts skolas ekopadomes sagatavots materiāls “Ko Tu vari darīt Baltijas jūras labā? “ Skolēnu sagatavotie informatīvie plakāti tiks izlikti apskatei Salacgrīvas pilsētas bibliotēkā, lai liktu aizdomāties par videi tik nozīmīgiem jautājumiem arī sabiedrībai.
Pēc pirmklasnieku izteiktajām domām par piekrastes saglabāšanu, gribas pieminēt un skolēniem lūgt atcerēties dokumentālās filmas “Before The Flood” galvenā varoņa Leonardo Di Kaprio vārdus: “Tu esi labākā pēdējā cerība Zemei”.
Salacgrīvas vidusskolas ekopadomes pārstāve Diāna Zmičerevska