Pārmaiņas, kuras var prognozēt, bet ne vienmēr būt tām gatavs, rada dažādas emocijas. Sākotnēji ir divi risinājumi – pieņemt tās un meklēt veidus, kā pielāgoties, vai otrs – ieņemt noliedzošu, reizēm pat karojošu attieksmi. Labās ziņas ir tās, ka vienreiz izejot cauri grūtībām, saskaroties ar līdzīgu situāciju atkārtoti, mēs spējam apzināties un spējam atpazīt ne tikai savas sajūtas, bet arī sabiedrības iespējamās rīcības kopumā. Un tas, kā rīkosimies turpmāk, paliek mūsu apzinātā izvēlē.
Runājot par otro Covid-19 augsto saslimstības vilni, satraukums skolēnos par to, ka mācības var atsākties attālināti, bija jūtams jau septembra vidū, kad Salacgrīvas vidusskolas klases steidza pieteikt klases pasākumus jaunatnes un uzņēmējdarbības centrā “BĀKA” ar nakšņošanu. Citus gadus klašu pasākumu rīkošanai populārākais mēnesis bija – decembris, kā arī pavasara mēneši. Taču piedzīvotā situācija šī gada martā, kad izglītības iestādēm nācās mainīt mācību procesu pretēji jau ierastajam, ierobežojot klātienes tikšanās un komunikāciju vienam ar otru, jauniešos veicināja spēju domāt ilgtermiņā. Tieši jaunieši izrādījuši iniciatīvu būt kopā ar klasesbiedriem neformālā vidē – uzrunājot vienam otru un klases audzinātāju, rezervējot pieejamos datumus, plānojot kopīgas izklaides aktivitātes. Pēc klases vakariem ir dzirdēts skolotāju viedoklis, ka pasākumos ar nakšņošanu centrā “BĀKA” var novērot, kā mainās jauniešu lomas no ierastās vides skolā, attieksme – atklājas līderu prasmes, lielāka iniciatīva no tiem, kuri ikdienā izvairās no aktīvas līdzdalības.
Salacgrīvas novads daudziem jaunatnes jomā Latvijā ir zināms ar pretimnākošu attieksmi pret jauniešiem, atbalstot viņu iniciatīvas un nodrošinot lietderīgas brīvā laika pavadīšanas iespējas ne tikai interešu izglītībā, bet arī profesionālās pilnveides programmās, kā arī pasākumos, kas balstīti uz neformālo izglītību. Rīkojot jebkuru aktivitāti, tai skaitā klases vakarus, ļoti svarīga ir atbildība – gan no pieaugušā, gan skolēnu puses – ievērot iekšējās kārtības noteikumus, kas tiek akceptēti arī ar parakstu. Gadījumā, ja nepārdomātas vai apzinātas rīcības dēļ, ir noticis redzams pārkāpums (tai skaitā, nodarīti materiālie zaudējumi, lietotas apreibinošas vielas, utt.), spēt uzņemties atbildību par sekām. Ja noteikumi tiek ignorēti un pārkāpti, attiecīgā klase uz konkrētu laika periodu centrā “BĀKA” pasākumu atkārtoti rīkot nevar.
Ikviena indivīda pieņemts lēmums spēj ietekmēt apkārt notiekošo – pasliktinot vai uzlabojot situāciju. Centra “BĀKA” darbinieki, ņemot vērā nesenos starpgadījumus klases vakaru ietvaros, aicina jauniešus ievērot iekšējās kārtības noteikumus nopietnāk, organizējot aktivitātes centrā “BĀKA”. Nekritizējam jaunības maksimālismu, taču vēlamies atgādināt, ka atbildības uzņemšanās, atbildīga attieksme, atbildīgs sabiedrības loceklis un atbildība ir viena no kvalitātēm, kas veido sabiedrības labklājību.
Marta Dance
Salacgrīvas novada jaunatnes lietu speciāliste