Starptautiskās Programmas “Erasmus+” 2024. gada 8. oktobra projektu konkursā tika iesniegti 20 jaunatnes līdzdalības projektu pieteikumi, no tiem apstiprināti 12 projekti 88 000,00 eiro apmērā, tai skaitā arī Salacgrīvas vidusskolas projekts.
Ceļš uz projektu bija diezgan garš un nebūt ne viegls. Aprīlī, maijā un augustā JSPA ( Jaunatnes starptautisko projektu aģentūra) organizēja trīs dienu seminārus skolu interesentiem par līdzdalības projektiem „eTwinning un pašpārvalžu skolu līdzdalības mācības”. No katras skolas varēja pieteikties skolotājs un 2 skolēni. Pirmajā nodarbībā bijām trijatā, bet nākamajās divās palikām divas vien. Rudenī Dagnijai Kukai pievienojās jaunā klases biedrene Daniela Logina, projekta pieteikuma rakstīšanā palīdzēja arī Elza Marija Lazdiņa.
IZM mājas lapā atrodams skaidrojums, ko nozīmē līdzdalība:
“Līdzdalība ir process, kurā jauniešiem ir iespēja piedalīties sev būtisku jautājumu izlemšanā un apkārt notiekošā veidošanā ar mērķi uzlabot savu un līdzcilvēku dzīves kvalitāti.
Jauniešiem ir tiesības līdzdarboties jaunatnes politikas izstrādē un īstenošanā:
- iesaistoties neformālās izglītības iegūšanā un sniegšanā un veicot brīvprātīgo darbu;
- darbojoties izglītības iestāžu pašpārvaldēs;
- izstrādājot un īstenojot projektus, kā arī citas iniciatīvas;
- piedaloties jaunatnes organizāciju, kā arī citu biedrību un nodibinājumu darbībā;
- iesaistoties jaunatnes politiku ietekmējošu valsts un pašvaldību lēmumu pieņemšanas procesā;
- iesaistoties citās aktivitātēs, kas vērstas uz jauniešu līdzdalības veicināšanu jaunatnes politikas izstrādē un īstenošanā. “
Tas ļauj labāk saprast, uz ko vērsts šis projekts – daudz jādarbojas jauniešiem pašiem. Tikai decembra beigās uzzinājām rezultātus, kas , protams, iepriecina, ka mūsu lielais darbs ir vainagojies panākumiem. No otras puses liela atbildība, kā izdosies projektu realizēt. Bet esam divas reizes eralizējuši pašpārvalžu projektu KONTAKTS, tā kā pieredze ir.
Projektam jāatbilst vismaz vienam no ES Jaunatnes mērķiem. Izvēlējāmies tēmu ”Karjera”, jo 7.mērķis skan “Kvalitatīva nodarbinātība visiem, kurš ietver uzdevumu nodrošināt pieejamu un kvalitatīvu darba tirgu visiem.” Visu septembri strādājām pie projekta, lai 8.oktobrī to iesniegtu. Izdrukātā veidā projekts aizņem 23 lappaspuses.
Meitenes deva projektam nosaukumu “Karjeras kompass. Atrodi savu virzienu”. Projekta mērķis ir veicināt skolēnu līdzatbildību un līdzdalību, savas nākamās profesijas izvēlē, informēt par dažādām iespējām apgūt vēlamo profesiju, kā arī strādāt pie savas pašizaugsmes, apgūt un nostiprināt prasmes un iemaņas, kuras nepieciešamas darba tirgū, kā arī izmantot pasākumus, lai aktualizētu skolēnu pašpārvaldi kā lēmumpieņēmēju. Skolā esam sapratuši, ka skolēniem pietrūkst zināšanu par profesijām un mācību iespējam, kā arī izpratnei par savām spējām un atbilstībai konkrētajai profesijai. Septembra sākumā tikai veikta aptauja, kas palīdzēja plānot pasākumus.
Projekts sāksies februārī un noslēgsies jūnijā. Plānotas nodarbības, karjeras braucieni, pasākums “Profesiju karuselis”.
15.janvārī komanda tiksies platformā Zoom ar citiem dalībniekiem , kurā komandas uzzinās par dažādām niansēm, uzsākot projektu, – līgumiem, budžeta izmantošanu, izmaiņu saskaņošanu utt. Lai mums izdodas!
Kādā no nodarbībām brīnišķīgā vietā a/k “Turbas”, Tīnūžu pagastā, Ogres novadā.
Ar projektu darbosies
SM konsultante Inta Cirša