Šie ir svētki pavasarim, kurus var svinēt trīs dienas. Arī mēs – sākumskolā svinam Trešās Lieldienas. To darām dabā, visi kopā. Lieldienās saulei ir īpaši liels gods, jo diena kļūst garāka par nakti. Šogad laiks mūs īpaši lutina, pavasaris ir atnācis kopā ar Lieldienām.
Kopā ar mums, protams, mūsu Zentiņa, kas ar folkloras kopu “Zēģelīte” ieskandina sākumskolas Lieldienas.
Tāpat kā olu krāsošana, arī šūpoļu kāršana un šūpošanās ir viena no galvenajām tradīcijām Lieldienās. Šūpoļu gatavošana un kāršana bija puišu un vīru darbs, šeit liels paldies jāsaka mūsu skolas darbiniekam Ojāram.
Šūpoļu iesvētīšana, to apdziedāšana, šūpoļu rotāšana, tas viss pieder pie svētku tradīcijām. Tās mēs mācām un stiprinām mūsu bērnos. Arī gaismas simbols – ugunskurs, tā aizdegšana notiek saskaņā ar rituālu un skaistu dziesmu Zentas Mennikas izpildījumā.
Kad galvenos svētku rituālus esam izpildījuši, skolēni sāk aktīvu darbošanos dažādās pieturvietās – “Olu ripināšana”, šī aktivitāte ir pasākuma “nagla”, jo šeit veidojās visgarākā rinda. “Oliņbols”, kurā bērni varēja trenēt precizitāti “olu” mešanā grozā. “Tautasdziesmu sacerēšana”, tā pēkšņi, dabā!? Jā, tas mums izdevās, jo sacerētas 16 jaunas tautasdziesmas. “Podu sišana” – vissmieklīgākā pieturvieta, ar aizsegtām acīm jātrāpa pa podu. “Kopīgās Lieldienu pasakas sacerēšana” – viena klase iesāk, pārējām jāturpina. Tā sanāca interesanta un pamācoša. “Šūpošanās”, kas var būt labāks par šo? “Puzuru dedzināšana” – Ziemassvētkos sākumskolas skolotāji, vecāki un bērni gatavoja puzurus skolas rotāšanai, tad nu viss sliktais tajā savākts un tas ir jānodedzina! “Uzzīmē zaķi!” – katra klase zīmēja savu Lieldienu zaķi, katrai savādāks, varam secināt, ka mežā skraida dažāda izskata zaķi. Pieturvietā “Esi vērīgs dabā!” katrai klasei bija jāierauga kaut kas nebijis, varbūt vēl neredzēts vai neparasts. Ko tad saskatījām? “Dzeltenus tauriņus, sniegpulkstenītes brīvā dabā, sasistus podus, krāsainas olas, lipīgus kastaņas pumpurus, pērnie kastaņi dzen asnus un skudriņas, kuras jau čakli strādā.”
Noslēgumā skandējām dziesmu “Neguli, saulīte, ābeļu dārzā…” un gājām rotaļā.
Par aktīvo darbošanos katrs klases kolektīvs saņēma pateicības rakstu un kārumu no Lieldienu Zaķi.
Paldies bērniem, Zentiņai un sākumskolas skolotājiem par jauko pasākumu!
Priecīgu pavasari!
Salacgrīvas vidusskolas skolotāja Iveta Kupča