Mammadaba vasaras nometne skolotājiem

Ik gadu pedagogiem, kurus saista vides izglītība un mežs, AS “Latvijas valsts meži” sadarbībā ar Meža un koksnes produktu pētniecības un attīstības institūta Tālākizglītības centru un LVMI “Silava”, saskaņojot ar  LR Izglītības un zinātnes ministriju, tiek piedāvāti tālākizglītības kursi. Šajā vasarā kursi – radošā nometne „Skolēna izziņas aktivitātes un radošuma veicināšana mācību procesā par mežu” norisinājās no 26. – 28. jūlijam, un tajos pirmo reizi bija paredzēts tikties 55 aktīvākajiem Mammadaba meistarskolu pedagogiem no nākamajām un bijušajām Mammadaba vēstniecību skolām. “Šajos kursos iespēju piedalīties iegūst čaklākie Mammadaba Meistarklašu vadītāji, kuri kopā ar skolēniem bijuši aktīvākie un radošākie meistarstiķu un meistardarbu dēļu radītāji. Minētajos kursos katrs skolotājs var piedalīties reizi trijos gados. No vienas skolas piedalīties vienā reizē var viens skolotājs,” tā teikts Mammadaba mājaslapā (http://www.mammadaba.lv/skolam).

Salacgrīvas vidusskola Mammadaba projektā piedalās jau desmit gadus un pirms pāris gadiem pildīja arī Mammadaba vēstniecības pienākumus. Taču liels bija mans, Salacgrīvas vidusskolas angļu valodas skolotājas un nu jau 7.b klases audzinātājas Agneses Gromovas-Ķūrenas, pārsteigums, kad šovasar saņēmu uzaicinājumu piedalīties Mammada skolotāju radošajā nometnē, jo ar saviem bēčiem Mammadaba meistarklasēs piedalījos pirmo gadu, turklāt dalībnieku skaits no visas Latvijas bija vērienīgs – pieteikušies bija vairāk nekā 15 tūkstoši skolēnu no 810 klasēm un pulciņiem, t.sk., 13 Salacgrīvas vidusskolas klases. Jāatzīst gan, ka kopā ar saviem skolēniem meistarklašu aktivitātēs piedalījāmies gana čakli, tika izpildīti visi uzdevumi: pabijām mežu ekskursijā Rannametsas-Tolkuses purva takā netālu no Pērnavas; mežā mācījāmies veikt mērījumus ar lauku cirkuli un nivelieri, lai varētu veidot šķēršļu joslu; daži klases skolēni kopā ar citu klašu pārstāvjiem pavasarī devās stādīt mežu; kā koka meistarstiķi visi kopā izveidojām sajūtu takas maketu, kas kopā ar citu klašu skolēniem un vecākiem Lielās talkas laikā tika pie skolas arī uzbūvēta.

Paldies Salacgrīvas vidusskolas Mammadaba koordinatorei Lolitai Valaņinai, kas mūs iedrošināja piedalīties šajā projektā un kas pamudināja mani doties uz skolotāju radošo nometni. Jāpiekrīt L.Valaņinai, kura atzīst, ka prieks par mūsu skolas radošajiem skolotājiem, jo līdz šim katru gadu kāds no mums ir ieguvis iespēju piedalīties Mammadaba skolotāju kursos, kas vienlaicīgi ir gan izklaidējošs, gan ļoti izzinošs pasākums.

Un tā… 26.jūlija rītā aptuveni 50 dažādu Latvijas skolu skolotāji pulcējās AS “Latvijas valsts meži” klientu centrā Rīgā lai kopīgi dotos triju dienu mācībās. Vispirms devāmies uz LR Zemkopības Ministriju, kur mūs uzrunājas Zemkopības Ministrs Jānis Dūklavs, Valsts izglītības satura centra direktors Guntars Catlaks un Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss. 10 gadu laikā jau 1000 Latvijas skolotāji vasaras nometnēs ir apguvuši zinības par skolēnu izglītošanu mežu jomā. Šīs zināšanas ir būtiskas tādēļ, ka meži ir viena no svarīgākajām Latvijas tautsaimniecības nozarēm. Tika uzsvērts, ka šo kursu laikā pedagogi veicinās savu izpratni par kompetenču pieeju (zināšanas + rīcībspēja + atbildība), kas drīzumā tiks realizēta visās Latvijas skolās.

Tālāk devāmies uz LVM Kalsnavas arborētumu, kur mežu vidē pildījām dažādus uzdevumus, apgūstot vairākas interesantas mācību metodes: veicām gan vidusskolas ķīmijas un fizikas aprēķinus, eksperimenta rezultātā iepazināmies ar pirolīzes tehnoloģiju un ieguvām kokogles, aktīvi piedalījāmies meža augšanas simulācijas spēlē.

Vakarā nonācām LVM Tūrisma un rekreācijas centrā “Ezernieki” Lubānas novadā, kur katrs skolotājs iepazīstināja ar sevi un savas skolas pieredzi mežu izglītības jomā.

Nākošā diena bija gana spraiga, jau pašā rīta agrumā tūlīt pēc saullēkta skolotājiem bija iespēja vērot putnus un apgredzenot tos. Pēcāk Norvēģijas bioekonomikas ekspertes Nina Ree-Lindstad vadībā spraigā un jautrā mācību procesā iepazinām bioekonomikas principus un metodiku. Pēc tam LVM Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs skolotājus uzskatāmi iepazīstināja ar mītiem un patiesajiem faktiem par Latvijas mežiem (izrādās Latvija ir daudz zaļāka un mežiem bagātāka nekā sentēvu laikos, turklāt mūsdienu meži ir daudz kvalitatīvāki). Tad LVM Vecākā meža eksperta Kaspara Rižes vadībā devāmies mācību ekskursijā “No guļbūves līdz kokaudzētavai”. Iespaidīgs bija Podiņu kokaudzētavas apmeklējums, kur redzējām, kā no selekcionētām sēklām milzīgās plantācijās tiek izaudzēti egļu un bērzu stādi. Tālāk sekoja Tīrumnieku purva takas iepazīšana, kas noslēdzās ar vakariņām un pieredzes apmaiņu Lubānas ezera krastā.

Pēdējās  nometnes dienas pirmā daļa noritēja spraigās diskusijās, grupu darbos un pieredzes apmaiņas randiņos. Skolotāji viens otram prezentēja savus sagatavotos mājasdarbus – bioekonomikas stundu plānus. Pašpikojām idejas no kolēģu Mammadaba meistardēļos atspoguļotajām aktivitātēm, lai nākamajā mācību gadā savās skolās varētu veikt jaunus meistarstiķus.

 

Kursu noslēgumā visi skolotāji saņēma kvalifikācijas celšanas kursu apliecības, lai jaunu iedvesmu pārņemti varētu doties katrs uz savām mājām.

Paldies Latvijas Valsts Mežiem, Salacgrīvas vidusskolai un maniem bēčiem par tik brīnišķīga vasaras piedzīvojuma iespēju!

Salacgrīvas vidusskolas angļu valodas skolotāja un 7.b klases audzinātāja Agnese Gromova-Ķūrena

 

Atbildēt