Mārtiņdiena

      Mārtiņi jeb Mārtiņdiena ir seni latviešu ziemas sagaidīšanas svētki.  Pēc Saules kalendāra Mārtiņdiena iezīmē viduspunktu starp rudens saulgriežiem (Miķeļiem) un ziemas saulgriežiem (Ziemassvētkiem). Mārtiņdienas tradīcijas pazīstamas daudzu Eiropas valstu iedzīvotājiem. Vācieši šos svētkus dēvē par Martinstag, angļi par Martinmas, zviedri par Martensafton, dāņi par Mortensdag, somi par Martinpaiva, igauņi par Mardipaev.

Kopš viduslaikiem šie svētki saistījās ar zirgu kultu un bruņinieku tradīcijām. Austrijā, Vācijā un Nīderlandē Mārtiņu vakarā notiek svinīgi bērnu gājieni ar svecēm un laternām.

Taču latvieši iet ķekatās, beigušies visi āra darbi, beidzies Veļu laiks, tagad varam līksmot.

4.a un 4. b klase šogad uzņēmās vadību un gāja ciemos pie pārējām sākumskolas klasēm. Kopīgi minējām mīklas, skaitījām tautasdziesmas, lai nama mātes (klašu audzinātājas) neuztraucas, jo ne jau ķekatnieki iet ēst un dzert, bet gan dejot un parunāt. Kurā klasē iegāja ķekatnieki, tur svētība, saticība, draudzība un cieņa vairosies. Lielu paldies sakām Zentiņai, kura ar savām lieliskajām folkloras zināšanām aizrauj visus bērnus un pieaugušos.

Neatņemama Mārtiņdienas tradīcija mūsu skolā ir Mārtiņa tirgus. Nu jau vienpadsmito gadu visi tirgoties gribētāji tirgojas ar pašdarinātām precēm. Tirgus sortiments ir ļoti plašs, no tradicionālajiem speķu pīrādziņiem līdz pat Ziemassvētku kartītēm un tamborētām rotām. Mūsu gadatirgu vienmēr apciemo un atbalsta vecāko klašu skolēni, skolotāji, skolas direktors un Salacgrīvas novada domes priekšsēdētājs.

Paldies vecākiem par atbalstu, skolas mācību pārzinēm par sapratni un sākumskolas klašu audzinātājiem par darbošanās prieku:)

Vakar Mārtiņš no Rīgas laidās,

Šodien sētā ierībināja.

Deviņi ratiņi, simts kumeliņu,

Trīs simts sulaiņu, bruņotu vīru.