Miķeļdiena ar „olimpisko piesitienu” Salacgrīvas vidusskolā


 

Nemanot aizvadīts viens mēnesis no skolas gada. Daba dara savus brīnumus- izkrāso kokus,krūmus un Latvijā sācies Zelta rudens. Arī skolēni „izkrāso”savas skolas gaitas, piedaloties interesantās aktivitātēs.

Aktivitāšu pilna Salacgrīvas vidusskolā bija arī pēdējā septembra piektdiena. Lai popularizētu Olimpisko kustību un veselīgu un aktīvu dzīves veidu, kā arī godīgas spēles principus, Latvijas Olimpiskā komiteja jau vairākus gadus rīko Olimpisko dienu. Šogad šīs dienas vienojošais moto bija „Pavingrosim!” Arī mūsu skolas skolēni bija gatavi vienoties kopīgai rīta vingrošanai. Kad pulsktenis rādīja 10.05, skolas pagalmā pulcējās 1.- 4.klašu skolēni kopā ar saviem skolotājiem. Vidusskolas puiši bija sagatavojuši skaņu aparatūru, lai mūzikas skaņas piepildītu visu skolas pagalmu.  Pulkstenis rādīja10.10, tiešraidē radio SWH atskanēja Laura Reinika dziesma „Es skrienu”, un skolotājas Vineta Dance un Lolita Valaņina rādīja skolēniem improvizētas kustības, kuras visi klātesošie atkārtoja. Visi to darīja ar smaidošām sejām,dzīvespriecīgi.Šie mirkļi radīja kopības sajūtu ar visiem Latvijā, kuri šai brīdī  vingroja. Domās bijām kopā arī ar tiem Salacgrīvas vidusskolas audzēkņiem un sporta skolotājiem, kuri šo dienu pavadīja Limbažos, lai tur startētu dažāda veida sporta disciplīnās.http://mail.inbox.lv/horde/imp/view.php?mailbox=INBOX&index=10912&array_index=11&id=5&actionID=view_attach&f=/SDC19636.JPGhttp://mail.inbox.lv/horde/imp/view.php?mailbox=INBOX&index=10912&array_index=11&id=10&actionID=view_attach&f=/SDC19681.JPG

Kaut arī ik pa brīdim pāri galvām pārslīdēja kāds lietus mākonis, diena bija iesākusies pozitīvi un tādai tai bija jāturpinās, jo 29.septembrī saskaņā ar senām latviešu tradīcijām tiek svinēta Miķeļdiena jeb Apjumības. Līdzīgi citiem saulgriežiem latviešu gadskārtā, arī Miķeļi tiek atzīmēti ar svinībām. Tradicionālākais šo svētku pasākums ir Miķeļdienas tirdziņš, kas ir bagāts ar pašu audzētiem un gatavotiem gardumiem. Salacgrīvas vidusskolā šāds tirdziņš katru gadu ir Mārtiņos. Šis ir īstais laiks, lai domātu par dabu, tāpēc kopā ar Zentu Menniku no folkloras kopas „Cielava” nolēmām šos svētkus padarīt interesantākus sākumskolas skolēniem un ar Miķeļdienu saistītām tradīcijām skolēnus iepazīstināt, atrodoties brīvā dabā.

Ar Miķeļdienu saistīti daudzi un dažādi latviešu ticējumi, latviešu tautasdziesmas, rotaļas un dažādas izdarības. Visu nedēļu pirms Miķeļiem 1.-4.klašu audzinātājas rosināja skolēnus nest uz skolu ne tikai dārzos izaugušus interesantus augļus un dārzeņus, bet arī dažādas kompozīcijas. Skolu piepildīja pašu raudzētu un ceptu maizīšu smarža.

Un tā, jauki kopīgā vingrošanā izkustējušies, visi devās uz Miķeļdienas pasākuma norises vietu netālu no jūras. Tur visus sagaidīja smaidošās putras vārītājas: Zenta Mennika, Ilma Lubiņa un skolotāja Ligita Ķūrena, kā arī meitenes no folkloras kopas „Zēģelīte”. Ejot uz pasākuma vietu, katra klase vāca dabas materiālus, lai ap rituāla ugunskuru veidotu latviešu rakstu zīmes. Visi sastājās ap izrotāto, bet vēl neiedegto ugunskuru lielā aplī, un Zenta Mennika sāka uguns iedegšanas rituālu. Skolēni to uzmanīgi vēroja,jo Zentiņa to darīja tik rūpīgi, ar mīlestību un lielu atbildību, pēc visām uguns iedegšanas paražām ar dziedāšanu un vārdiem. Kad uguns tika iedegta, visi klātesošie ziedoja kaut ko ugunijs, domājot savā sirsniņā labas domas. Pie ugunskura tika godināti visi Miķeļi, Miki un Mikusi. Viņiem tika kopīgi dziedāta vārda dienas dziesmiņa. Pēc tam katra klase rādīja pārējiem klātesošajiem sagatavoto priekšnesumu, kas atklāja Miķeļdienas tradīcijas. Ticējumi, tautaszdiesmas, teikas mijās ar dziedāšanu, aktivitātēm.Visiem ļoti iepatikās 1.b klases skolēnu parādītā senā latviešu spēkošanās spēle. Apļa vidū tika aicināti arī mūsu skolas viesi- skolēni un pedagogi no Vācijas, Handevitas skolas, kuri mūsu pasākumu vēroja ar interesi. Dzirdējām divas dziesmas vācu valodā. Malači, ka nesakautrējās un nodziedāja.Viesi tika pacienāti ar pašu ceptiem Jumīšiem.  Un tā dziedāšana mijās ar interesantām rotaļām, dažādām izdarībām pie ugunskura. Bet uz otra ugusnkura visus tā vien gaidīja, lai to iztukšotu, liels putras katls. Kas var būt labāks par gardu putru svaigā gaisā pēc labi padarīta darba! Ēda gan vācu skolēni, gan daudzi tie, kuri mājās ikdienā uz putru pat nepaskatās. Cits pēc porcijas devās atkārtoti. Putras vārītājām bija gandarījums, ka lielais katls tika iztukšots.

Paldies visām kolēģēm par lielo atbalstu šī pasākuma sagatavošanā! Paldies Ilmai Lubiņai!Paldies Zentai Mennikai par iespēju sadarboties!  Šī sadarbība iecerēta regulāra visa mācību gada garumā gan klases stundās 1.-4.klasei, gan dažādos pasākumos, lai veicinātu izpratni par  latvisko identitāti un latvisko dzīvesziņu.

Centīsimies lielāku uzmanību pievērst arī skolēnu izpratnei par norisēm dabā, un šajā jautājumā laba sadarbība uzsākta ar ZBR speciālisti Intu Somu.

Salacgrīvas vidusskolas skolotāja

Lolita Valaņina