Salacgrīvas vidusskolas 11. klase izzinošā mācību vizītē mūsu novadā

Salacgrīvas vidusskolas 11.klases skolēni 15.oktobrī devās izzinošā mācību vizītē  mūsu novadā. 11.klasē literatūras mācību stundās skolēni iegūst zināšanas par jaunlatviešu kustību un izcilākajiem jaunlatviešiem, tāpēc devāmies uz Ainažiem apmeklēt Ainažu jūrskolas muzeju, lai uzzinātu par K.Valdemāra – izcilā jaunlatvieša – darbību un nopelniem latviešu kultūras un latviešu tautas vēsturē. Lai priekšstats būtu pilnīgāks, tad, protams, neizpalika ekskursija pa Ainažiem, apmeklējot visas nozīmīgās šīs mazās pilsētiņas vietas.

Ainažos uzplaukums bija no 1864.gadam, kad tika atvērta jūrskola, līdz Pirmajam pasaules karam. Devāmies uz Ainažu jūrskolas muzeju, lai uzzinātu vairāk par to laiku, kad šeit valdīja ekonomikas uzplaukums un bija rosīga sabiedriskā dzīve.

1864.gadā Ainažos tika atvērta pirmā tā saucamā jaunā tipa jūrskola. K.Valdemāra aicināti, turīgākie apkaimes zemnieki ziedoja līdzekļus, lai varētu šo skolu nodibināt, kur mācības bija par brīvu un kur varēja mācīties dzimtajā valodā. Ainažu jūrskola ir aizsākums latviešu nacionālajai jūrniecībai, un K.Valdemāra aicinājums latviešu tautas pirmās atmodas laikā nav zaudējis nozīmi arī šodien: ”Latvji, brauciet jūriņā, zeltu krājiet pūriņā!”

Muzejā, klausoties gides stāstījumā un aplūkojot muzeja eksponātus, var daudz uzzināt gan par skolas darbību, izcilajiem skolotājiem un izcilajiem kapteiņiem. Var novērtēt jūrnieku uzņēmību, izturību, drosmi, būvējot kuģus un ar tiem dodoties vai visas pasaules lielajos ūdeņos.

Ainažu ugunsdzēsības muzejā uzzinājām par Ainažu brīvprātīgo ugunsdzēsēju vēsturi. Muzejs ir izvietots vienā ēkā ar biedrības telpām, tāpēc varējām iepazīt ne tikai muzeja eksponātus, bet arī redzēt transportu un ekipējumu, ar ko ugunsdzēsēji strādā ikdienā.

Mācību vizītes laikā apskatījām visu ievērības cienīgo Ainažos. Par pagātnes varenību liecina Ainažu mols.

Ainažu bāka, kas celta 1930.gadā, joprojām rāda jūrniekiem ceļu, bet 1926.gadā celtā, kas pēc nogrimšanas izcelta un uzstādīta Valdemāra ielas malā, ir kultūras piemineklis. Par seno laiku godību liecina arī Stacijas māja un Veides pils, tikai ļoti žēl, ka tā pamazām iet bojā. Pa ceļam bijām arī Ainažu estrādē, kas tapusi pirmā pilsētas mēra J.Asara kādreizējā dārzā, un pie viņa piemiņas akmens, bet ekskursijas beigās atgriezāmies pie jūrniecības tēmas – Ainažu veco jūrnieku kapos pieminējām izcilo kapteiņu mūžus.

Uzskatu, ka katram pēc šādas ekskursijas ir, ko pārdomāt. Veco jūrnieku dzīvesstāsti ir iedvesmojoši, jaunlatvieši tik daudz devuši latviešu tautai, ne velti viņu darbības laiku dēvē par latviešu tautas pirmo atmodu. Mēs varam lepoties, ka latviešu tautai ir bijuši šādi vīri, un paņemt kaut mazliet viņu mērķtiecības, uzņēmības, strādīguma arī sev.

 

Salacgrīvas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Inta Balode

 

 

Atbildēt