Salacgrīvas vidusskolas folkloras kopai “Zēģelīte” 10 gadu jubileja

Ir pagājuši 10 gadi, kopš Salacgrīvas vidusskolā darbojas Zentas Mennikas vadītā bērnu folkloras kopa ”Zēģelīte ”. Jubileja nosvinēta , bet es lūdzu Zentiņu pastāstīt par šiem gadiem, kas vadīti kopā ar bērniem.  Ideja par nepieciešamību būt  folkloras kopai bērniem Salacgrīvā radusies pamazām. Vadot folkloras grupu ”Cielava ”, sakrāts pamatīgs dziesmu pūrs, tāpēc radusies doma par pārmantojamību, par to, lai dziesmas iedzīvotos vietējā sabiedrībā, lai tās zinātu ne tikai pieaugušie, bet arī jaunā paaudze. Viņas klusā vēlēšanās piepildījās, jo pirms 10 gadiem Salacgrīvā tika dibināta interešu izglītības iestāde ”9 vilnis”, nejauši tika sastapta tās vadītāja Ilona Mennika, un Zenta izstāstīja savu ideju. Ar viņas atbalstu Salacgrīvas kultūras namā sāka darboties bērnu folkloras kopa ”Zēģelīte ”.

Zentiņai bija  milzīga  vēlme  darboties un  dot savas zināšanas bērniem. Lai to varētu darīt, viņa pat Rīgā pabeidza skolu, iegūstot attiecīgu diplomu folklorā un pedagoģijā.  Uz pirmo nodarbību bija sanākuši vairāk kā 30 bērnu. Laiks paskrējis nemanot, bet šajā reizē noticis kas brīnumains – pāri kultūras namam parādījies dubultais varavīksnes loks. Visi to uztvēruši kā pozitīvu zīmi, kā simbols tā ieausta arī ”Zēģelītes” vimpelī, raksturojot folkloras dažādību un krāsainību, bērnu aizrautību un to, ka jau pašā pirmajā mēģinājumā tāda svētība arī no debesīm. Tad, kad ”9 vilnis” beidza pastāvēt, bija jāizlemj, vai turpināt darboties kultūras namā vai skolā. Zentiņa izlēma par labu Salacgrīvas vidusskolai, jo tur ir iespēja darboties uz vietas, satikt bērnus, vadīt nodarbības arī klasēs, ja tas ir nepieciešams. Šo savu izvēli Zentiņa nav nožēlojusi ne brīdi. Šo gadu laikā pie viņas darbojušies vairāk kā simts bērnu. Viņa uzsver to, ka ir bezgalīgi pateicīga liktenim, kas viņu ir savedis kopā ar bērniem. Bērni, viņasprāt, ir tik atvērti, darboties griboši, latviešu folklora un dzīvesziņa viņus interesē, patīk, viņi cenšas izprast gan tautas dziesmas, gan mācās spēlēt instrumentus, gan apgūst latviešu rotaļas un dančus.

 Ieguvums ir abpusējs, bagātinās pati vadītāja, bet bērni zina latviešu godus, prot tos svinēt,  apgūst latviešu folkloras ētiski estētiskās vērtības. Gadu gaitā ir apgūts ļoti daudz, un ”Zēģelīte” savas bagātības rāda arī citiem. Stāstot par spilgtākajiem pasākumiem, kuros nācies piedalīties, Zentiņa minēja ikgadējo pasākumu ”Pulkā eimu, pulkā teku”, skates, konkursus. It sevišķi katru gadu labi panākumi ir stāstnieku konkursā Rīgā, kad tiek izmantots vietējais lībiskais dialekts, lai parādītu savu  piederību dzimtajam  novadam un lai  popularizētu latviešu  valodas bagātību.
Liels gods bija piedalīties iepriekšējos Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkos, kas dalībnieku atmiņā palicis kā neaizmirstams piedzīvojums.

Īpašu izaicinājumu ”Zēģelīte” pieņēma 2015.gadā, kad piedalījās akustiskās mūzikas festivālā ”Sudraba kaija ”. Tajā viņi bija jaunākie dalībnieki, un žūrija īpaši  novērtēja Lienes Muciņas dziedājumu. Bet Anete Grīnberga ”Anekdošu virpulī” Rīgā ieguva Grand Prix balvu.Pašlaik folkloras kopā darbojas 13 bērni. No tiem 2 meitenes ir kolektīvā jau no pirmās dienas. Tāpēc uzdevu arī viņām pāris jautājumu. Anete Grīnberga mācās 12.klasē, darbojoties ”Zēģelītē”, novērtē  saskanīgo kolektīvu , uz jautājumu par to, kas visspilgtāk palicis atmiņā, min Dziesmu svētkus un daudzos koncertus, kur tiek gan dziedāts, gan spēlēts, gan iegūti daudzi draugi. Viņa pirmo reizi atnākusi kopā ar vecmāmiņu, jo draudzene netikusi, un tā vaļasprieks folklora palicis visus šos gadus. Arī pēc skolas beigšanas Anete domā turpināt  darboties  folkloras kopā. Līga  Ieviņa uz pirmo  nodarbību atnākusi, brāļa  mudināta. Tagad  patīk, ka visi kopā ir smaidīgi, pozitīvi,  visi ir ”savējie”. Arī viņai spilgtākie iespaidi no Dziesmu svētkiem, bet nākotnē pēc vidusskolas beigšanas viņas mērķis  ir pamatīgāk apgūt kokles spēli.

Abas  meitenes  saka paldies vadītājai Zentai Mennikai, kuru visi mīļi dēvē par Zentiņu, par atsaucību, par to, ka vienmēr ir saprotoša, uzticības persona bērniem, arī prasīga, jo,  tikai ieguldot darbu, var sasniegt labus rezultātus. Pagājušā gada nogalē 28.decembrī ”Zēģelīte” kultūras namā ar nelielu koncertu nosvinēja Ziemassvētkus un savu jubileju. Dalībnieki bija kopā ar vecākiem, priecājās, ka viņus nav aizmirsusi arī Ilona Mennika. Viņai liels paldies, jo kopš ”9 viļņa” laikiem folkloras kopai ir gan tautas tērpi, gan tautas instrumenti. Salacgrīvas vidusskolas vārdā skolotāja Inta Cirša dāvināja  jubilejas kliņģeri, visi  kopā  gan  dziedāja, gan spēlēja, gan rotaļās gāja. Bet pēc jubilejas turpinās darbošanās. 25.februārī jādodas uz Rīgu atrādīt programmu, lai varētu piedalīties šī gada konkursā ”Pulkā eimu, pulkā teku”. Un  Zentiņa saka: ”Nepārtraukta radīšana  – tā tur pie  dzīves.” Novēlēsim , lai radošums dzirkstī , lai daudz ideju, lai veiksme un panākumi turpmāk, piedaloties konkursos, skatēs, festivālos!

 

Salacgrīvas vidusskolas skolotāja Inta Balode 

zegelite-1 zegelite-2

Atbildēt