Mācību ekskursija Cēsu pusē

2. oktobrī ar programmas “Latvijas skolas soma” atbalstu Ainažu sākumskolas skolēni devāmies mācību ekskursijā uz Cēsu novadu. Ciemojāmies Liepas pagastā zemnieku saimniecībā, kas šobrīd zināma kā Maizes māja. Šeit iespējams  izbaudīt Latvijas rudzu, kviešu un miežu maizes cepšanas procesu, izzināt grauda ceļu līdz maizei, piedzīvot tautas tradīciju spēku un izjust kopā būšanas prieku sakoptā lauku sētā. Saimniece mūs sagaidīja ar tautas dziesmām, stāstīja par rudens darbiem lauku sētā, pieminēja aizgājušo Miķeļdienu un tad aicināja mājā izcept katram savu maizes kukulīti.

Darbošanās visiem ļoti patika, jo katrs varēja izveidot klaipiņu, izrotāt to ar ķimeņu vai ķirbju sēkliņām. Darbu pabeidzām un atkal vienojāmies kopīgā dziedāšanā. Tālāk mūsu ceļš aizvijās uz saimniecības klēti, kur mielojāmies pie skaisti saklātiem galdiem. Saimnieks galdā cēla tikko ceptu miežu karašu, piparmētru tēju un citus lauku labumus. Saimniece pastāstīja par maizes tapšanas procesu no zemes iekopšanas līdz maizes cepšanai. Bija interesanti klausīties stāstījumā, uzzināt arī kaut ko no senatnes, jo šodien jau viss notiek citādi.

Noslēgumā katrs saņēmām savu maizes kukulīti un priecīgi devāmies tālāk uz Cēsīm,  kur pilsētas pašā centrā atrodas Cēsu pils komplekss. Tur mūs sagaidīja gide viduslaiku tērpā, un ar seniem lukturiem rokās, devāmies aplūkot Livonijas laikā celto, pili, kuru ir postījuši gan kari, gan  800 gadu ilgusī pagātne. Katrs no mums sajuta vēstures auru, iztēlojās, kā pirms vairākiem gadsimtiem pilī dzīvojuši mūki bruņinieki. Kāpjot pa šaurām akmens kāpnēm, nonācām pils torņa pašā augstākajā vietā, bet pa ceļam aplūkojām pils zāli, kura senāk bijusi ļoti grezna. Pēc tam noskatījāmies aizraujošu filmiņu, kura mūs aizveda 800 gadu senā pagātnē. Uzzinājām interesantus faktus par pils tapšanu. Mums ļoti svarīgi likās, ka jau 13. gadsimtā šīs pils tornī plīvoja sarkanbaltsarkanais karogs. Mācību ekskursijas laikā guvām daudz jaunu iespaidu, labprāt darbojāmies praktiski.

Atbildēt