25. septembrī 10.-12.klašu skolēniem bija iespēja tikties ar Valsts probācijas dienesta Limbažu teritoriālā struktūrvienības vadītāju Edīti Brīvuli un probācijas speciālisti Līgu Holmu.
Arī, ja kādam skolēnam bija nojausma, ko dara Probācijas dienests, nebija drosmīgo, kas mēģinātu to skaidrot. sarunas laikā skolēni guva atbildes uz jautājumiem, kas ir , ko dara, kādas funkcijas pilda šis dienests. Dienests nodrošina sabiedrībā izciešamo sodu kvalitatīvu izpildi un atslogo pārējo tiesību aizsardzības iestāžu darbu. Valsts probācijas dienests ir Tieslietu ministra pārraudzībā esoša iestāde, kas pastāv kopš 2004.gada. Latvijas probācijas sistēma tiek veidota, pamatojoties uz citu valstu praksi un ekspertu ieteikumiem. Tā ir elastīga un paredz plašu izmantošanu nākotnē. Valsts probācijas dienesta izveide Latvijā ļauj uzlabot kriminālsodu piespriešanas un to izpildes efektivitāti.
Valsts probācijas dienesta funkcijas:
- sniegt izvērtēšanas ziņojumu par probācijas klientu;
- nodrošināt probācijas programmu izstrādi un licencētu programmu īstenošanu;
- veikt uzraudzību nosacīti notiesātām personām, nosacīti pirms termiņa no soda izciešanas atbrīvotām personām;
- pārbaudes laikā uzraudzīt personas, pret kurām izbeigts kriminālprocess, tās nosacīti atbrīvojot no kriminālatbildības;
- organizēt kriminālsoda – piespiedu darbs – izpildi;
- organizēt audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa – sabiedriskais darbs – izpildi;
- organizēt un vadīt izlīgumu kriminālprocesā;
- nodrošināt papildsoda — probācijas uzraudzība — izpildi.
Skolēni uzzināja arī par to, kādas programmas un kā darbojas- kas ir elektroniskā uzraudzība, ko dara brīvprātīgie līdzgaitnieki, kas ir sabiedrības līdzdalība.
Izrādās, ka šai dienestā strādā cilvēki ar dažādu izglītību – gan juristi, gan pedagogi, psihologi, sociālie darbinieki, jo darbā jāsaskaras ar visām šīm jomā, jāprot gan dokumenti pareizi juridiski noformēt, gan organizēt darbu, gan sarunāties ar dažādiem cilvēkiem.
Sarunas nobeigumā skolēni skatījās filmu “Never give up son” (Nekad nepadodies, dēls) par divu jaunu cilvēku likteņiem, kas nokļuvuši uz noziedzības ceļa – sīrieti Naelu no Zviedrijas un latvieti Uldi. Filma raisīja pārdomas un neatstāja vienaldzīgu.
Inta Cirša, PKK