23.novembrī izglītības projekta “ Iespējamās misija” akcijas “Iedvesmo mācīties! “ ietvaros skolotāja Sabīne Medne bija aicinājusi uz skolu skolas absolventu Uldi Smiltu, “ Exigen services Latvia” valdes priekšsēdētāja vietnieku, finanšu un administratīvo direktoru kurš jau vairāk kā 25 gadus strādā uzņēmumā, kas darbojas Informācijas tehnoloģiju (IT) jomā.
Pirmā tikšanās bija ar 6.,8.,9. klašu skolēniem par tēmu“ Motīvi, kas iedvesmo mūs mācīties.“ Uldis Smilts dalījās stāstā par savu dzīves gājumu, skolu un studiju gadiem, uzsverot, cik liela nozīme ir motivācijai un neatlaidībai sasniegt savu mērķi. Stundu Uldis Smilts iesāk ar retorisku jautājumu – kāpēc mācāmies, kas iedvesmo to darīt? Tiek noskaidrots, ka mācības notiek gan skolas solā, gan brīvajā laikā, piemēram, apgūstot IT tehnoloģijas. Uldis atzīst: Arī tas, kas mūs aizrauj ārpus skolas, ir labs pamats darba dzīvei. Lai augtu un attīstītos, jāspēj izdarīt to, ko nevarēji izdarīt vakar.
Viesis dalās ar pieredzi skolā. Pirms skolas gaitu uzsākšanas tētis bija teicis – Būvēsim ceļu uz skolu! Tas bija “ tikai” 7 km garš, citādi puikam būtu jāsoļo 14 kilometri, bet tas, ka tētis velta laiku un iegulda lielu darbu, lika zēnam saprast, ka skola ir kaut kas ļoti svarīgs. Atbildot uz skolēnu jautājumiem, Uldis apstiprina, ka katru dienu ar prieku dodas uz darbu. Nodarbības noslēgumā skolēni uzdod jautājumus par Ulda darba pienākumiem un atalgojumu.
Otrajā nodarbībā Uldis skolēnus vairāk iepazīstina ar IT studiju un darba specifiku. Darbs šajā nozarē ir liels izaicinājums un ar labu atalgojumu. Tajā nepieciešams apvienot IT zināšanas ar prasmēm, kas piemīt radošai personībai. Viesis aicina skolēnus uzsākt studijas kādā no Latvijas universitātēm:
Daudz atkarīgs no ambīcijām, kamdēļ vēlamies kaut ko iegūt. Ja tās ir, tad iespējas ko sasniegt ir daudz plašākas.
Tikšanās beigās skolotāja Sabīne lūdz skolēnu uzrakstīt, kādu atziņu, kas palikusi prātā no sarunas.
Lūk daži komentāri no skolēnu atbildēm:
• Atalgojums ir vilinošs, taču konkurence ir liela un skatoties uz to, ka katru gadu pabeidz ap 850 skolēnu, tad var redzēt, ka visiem darbu nodrošināt nav iespējams.
• Interesantākā atziņa varētu būt tāda, ka IT strādājošajiem būtu jābūt arī radošiem un ka uzņēmumi, kas darbojas šajā jomā Latvijā ir aptuveni 1500.
• Es guvu atziņu mūžu dzīvo, mūžu mācies. Lai dzīvē kaut ko sasniegtu, ir jāmācās, lai būtu pilnvērtīga dzīve. Es uzzināju kurā jomā vajadzīgi darbinieki un kur ar spožu prātu var nopelnīt.
• Savu nākotnes profesiju vajag saistīt ar lietām, kas sagādā prieku, jo tad katra diena ir pozitīva.
• Ārpusskolas aktivitātes var kļūt par profesiju. Šodien iespēja paveikt to, ko nevarēja paveikt vakar. Tā ir tava atbildība, kā tu mācies un kādas sekmes tu gūsti.
Meklējot informāciju par Uldi Smiltu internetā, atklājās, ka viņš šogad novembrī saņēmis Jelgavas pilsētas augstāko apbalvojumu „Goda zīme”, kas tiek piešķirti cilvēkiem, kuri ar savu darbu, idejām un cerībām veicinājuši Jelgavas pilsētas izaugsmi un attīstību. U.Smilts palīdzējis izveidot Jelgavas Lauksaimniecības universitātes Informācijas tehnoloģiju fakultāti, strādājis šai fakultātē.
Nozīmīgi, ka ar skolēniem tiekas tieši Salacgrīvas vidusskolas absolvents. Nodarbības laikā tika izrunāts, kā tieši Salacgrīvas vidusskolā iegūtā pieredze un zināšanas palīdzējusi profesionālajā darbībā. (skolotāji, kas iedvesmojuši Uldi , ir Pēteris Dārziņš un Edvīns Bukans, kā arī pamatskolas matemātikas skolotājs). Ulda stāsts bija iedvesmojošs un pavēra skolēniem plašāku nākotnes vīziju, kas lielā mērā saistāma ar IT nozari. Turklāt šī saruna ievadīja plānoto tikšanās ciklu, kas veltīts skolas 95 gadu jubilejai- “ Mūsu absolventa veiksmes stāsts”, kurā aicināsim ar skolēniem tikties skolas absolventus, kas guvuši vērā ņemamus panākumus savā darbā.
Uldim bija jāpabeidz arī teikums “ Būt skolotājam nozīmē …” Uldis šo teikumu pabeidz šādi: “ Būt skolotājam nozīmē … iedvesmot katru skolēnu lietām, kuras var kļūt par dzīves piepildījumu. ”
Nobeigumā Uldis Smilts uzrakstīja vēlējumu visiem: Notici sev un pasaule tev noticēs!
Lai tas iedvesmo mūs visus turpmākiem sasniegumiem!
Inta Cirša ar Sabīnes Mednes atbalstu