UNESCO ASOCIĒTO SKOLU PROJEKTAM -60 GADI!

18.oktobrī Rīgā , viesnīcas „Astor” telpās notika seminārs „Dzīvais ūdens” , kas vienlaikus bija arī pasākums veltīts UNESCO asociēto skolu projekta (ASP) pastāvēšanas 60.gadadienai.

Semināru organizēja UNESCO Latvijas Nacionālā komisija kopā VISC. Semināru iesāka LU profesore J.Kursīte-Pakule ar tēmu „Ūdens semiotika tautas tradīcijā”, minot daudzus piemērus latviešu folklorā , kur minēts ūdens dažādos tā izpausmes veidos.

Otra runātāja bija DPU doktore Inga Belousa ar aizraujošu prezentāciju „Izglītības ilgtspējīgai attīstībai: temats ”ūdens”. Viņa ir asociācijas ” Izglītība ilgtspējīgai attīstībai” projektu vadītāja un savā runā sniedza klausītājiem vairākus „kompasus „ tālākai darbībai un izglītošanai.

Nākamie runātāji papildināja viens otru un ir mūsu pusē itin pazīstami- Andris un Loreta Urtāni, uzskatāmi atklājot   tēmu „Ūdenstilpju un ūdensteču izmantošana un apsaimniekošana” , gan ar teoriju, gan uzskatāmiem piemēriem atgādinot klausītājiem, kādas praktiskas darbības varētu veikt, lai saglabātu  gan upes , gan ezerus.

Pēcpusdienā  sekoja svinīgā daļa. Ieskatu Latvijas darbībā ASP sniedza Rolands Ozols, kurš vairāk kā 10 gadus bija  darbojies UNESCO Latvijas Nacionālajā komisijā. Viņš izcēla  ASP galvenos atslēgas vārdus –  piedzīvot, izjust un apzināties-  piedzīvot mieru, jo tāds bija sākotnējais uzdevums , kad tika veidots šis projekts, kas mūsdienās ietver sevī  četras jomas-mieru un cilvēktiesības, starpkultūru izglītību, ilgtspējīgu attīstību un ANO prioritātes;  -izjust sevi kā pasaules daļu un dzīvot kopā, piedaloties nometnēs, svinībās, ekspedīcijās, un apzināties sevi, savu zemi, apzināties kā vērtību. Pašlaik Latvijā ir  20 ASP skolas un 15 skolas, kura darbojas Baltijas jūras projektā (BSP), kas ir ASP apakšprojekts. Salacgrīvas vidusskola vienīgā saņēma pateicību par ilglaicīgu un aktīvu darbību Baltijas jūras projektā, jo ir vienīgā no 4 skolām, kuras  1989.gadā iesāka darboties šajā projektā un joprojām tajā darbojas (visus šos gadus projektā ir darbojusies skolotāja Laimdota Pelše un arī šo rindu autore).  Jāpiebilst, ka šajā projektā darbojas arī mūsu kaimiņi –Staiceles vidusskola.  Pasākuma dalībniekus sveica G.Vasiļevskis, un BSP projekta koordinatore V.Kakse. Visi semināra  dalībnieki šķīrās , turot prātā  UNESCO Asociēto skolu projekta devīzi  „Mācīties zināt, mācīties darīt, mācīties būt un mācīties dzīvot kopā.”

Inta Cirša