Rudens periods ir laiks, kas labvēlīgs dažādu infekcijas slimību attīstībai, tāpēc īpaši svarīgi ir ievērot veselības profilakses nosacījumus, lai maksimāli ierobežotu un novērstu saslimšanu ar infekcijas slimībām, tai skaitā – Garo klepu.
Ieteikumi infekcijas slimības ierobežojošiem un profilakses pasākumiem
- Ja radušās aizdomas par bērna vai pieaugušā saslimšanu ar Garo klepu vai citām infekcijas slimībām, jāievēro sekojoši nosacījumi:
- konsultēšanās ar savu ģimenes ārstu ar mērķi izvērtēt ģimenes locekļu vakcinācijas statusu, un nepieciešamības gadījumā vakcinēties vai revakcinēties;
- nodrošināt bērna veselības stāvokļa novērošanu ārpus izglītības iestādes (mājās);
- nekavējoties vērsties pēc medicīniskās palīdzības, ja bērnam parādās slimības pazīmes (klepus lēkmes, gārdzoša elpošana, pēc klepus vemšana), informēt ārstu par to, ka izglītības iestādē ir reģistrēts (-i) garā klepus gadījums (-i), kā arī pēc iespējas ātrāk informēt izglītības iestādi par bērna saslimšanu;
- nodrošināt bērnu ar atsevišķiem traukiem un personīgās higiēnas piederumiem (dvieļi u.c.);
- stingri sekot tam, kā bērns ievēro personīgo higiēnu, it sevišķi, kā mazgā rokas;
- nodrošināt rūpīgu telpu uzkopšanu mājās;
- veikt koplietošanas telpu mitro uzkopšanu un vēdināšanu;
- precīzi pildīt ģimenes ārsta vai pediatra norādījumus.
- Bērni, kuri pārslimojuši garo klepu vai citu infekcijas slimību, atgriežas izglītības iestādē tikai ar ģimenes ārsta vai pediatra izziņu.
- Jāpievērš uzmanību tam, ka tipiski garā klepus simptomi (klepus lēkmes, gārdzoša elpošana, pēc klepus vemšana) tiek novēroti galvenokārt nevakcinētiem bērniem. Savukārt vakcinētiem bērniem un pieaugušajiem bieži vien ir tikai ilgstošs klepus bez raksturīgām pazīmēm.
- Jāinformē izglītības iestāde, ja konstatētas šādas infekcijas slimības pazīmes – klepus lēkmes, gārdzoša elpošana, pēc klepus vemšana, caureja, vemšana, ādas, gļotādas vai acu ābolu dzelte, paaugstināta ķermeņa temperatūra, izsitumi vai citi ādas bojājumi.
Rūpēsimies par veselību kopā!